Nejnovější

Další veřejnoprávní stanice opustila Twitter. Musk vyštval kanadskou CBC

Foto: Dan Taylor/Heisenberg Media| Wikimedia Commons

Musk je v neustálém konfliktu s veřejnoprávními médii aktivními na jeho sociální síti. Před čtrnácti dni osočil National Public Radio, že je ovlivňované státem. To následně upustilo od využívání Twitteru. O týden později přesunul svoji pozornost do Kanady, kde si prostřednictvím Twitteru vyměnil názory s Canadian Broadcasting Corporation. Následoval stejný scénář jako v případě NPR.

Sociální síť Twitter opustila v minulém týdnu další veřejnoprávní stanice Canadian Broadcasting Corporation (CBC). Stalo se to poté, co ji Elon Musk označil jako státem financované médium. Následovala tak americké National Public Radio (NPR).

Musk nejprve označil CBC jako ze 70 % vládou financované médium. Proti tomu se ale kanadská CBC ohradila s tím, že v Kanadě je vládní zásah do médií protizákonný. Zároveň uvedla, že se Musk snaží podkopat její důvěryhodnost. Majitel Twitteru se tak vzápětí opravil a číslo 70 změnil na 69.

„V důsledku toho pozastavíme naši aktivitu na našem firemním účtu na Twitteru i na všech účtech souvisejících se zprávami CBC a Radio-Canada,“ reagovala v prohlášení kanadská veřejnoprávní stanice CBC.

Twitter rozděluje mediální účty do čtyř skupin podle míry ovlivňování podoby mediálního obsahu. Vládou financovaným účtům vláda zpravidla poskytuje většinu finančních zdrojů a zasahuje do podoby redakčního obsahu. Druhým typem jsou veřejně financované účty. Ty se definují podle zisku z licenčních poplatků, individuálních příspěvků, veřejného financování a z financí za reklamu.

Háček v případě CBC je, že striktně nespadá ani pod jednu výše zmíněnou skupinu. Je totiž jejich kombinací. Následují vládní účty a státní média k označení médií kontrolovaných nebo silně ovlivněných autoritářskými vládami, jako je Rusko a Čína.

Pokud média nesouhlasí s přidělenou skupinou, mohou buď po vzoru CBC, NPR a zástupu dalších zastavit svoji činnost na Twitteru. Nebo jak Musk doufá, zaplatí si za oficiální ověření.

„Výzkumy ukazují, že téměř polovina publika na Twitteru tam chodí pro zprávy. Musk to bezpochyby ví a může mít pocit, že zpravodajské organizace se nakonec budou muset vrátit na Twitter, pokud chtějí, aby publikum jejich obsah odebíralo,“ nastiňuje v rozhovoru pro Virgina Tech svůj pohled na zhoršující se vztahy mezi Muskem a médii odborník na média Mike Horning. .

Není to ojedinělý trend

Podobný případ se odehrál před dvěma týdny s americkou veřejnoprávní vysílací stanicí NPR. Ačkoliv dostává od státu méně než 1 % příjmů, Musk ji označil za vládou financované médium. Taktéž NPR reagovalo pozastavením svého účtu na Twitteru. Mluvčí NPR Isabel Lara ale uvedla, že novináři, zaměstnanci a členské stanice se mohou sami za sebe rozhodnout, jestli budou dále využívat zmíněnou platformu.

„Jedna obrovská vlna protestu už tu byla v podobě velkých odchodů na Mastodon, což se ukazuje jako neúspěšná taktika,“ poukazuje pro Houpacího osla šéfredaktor Pres UPmedia Tomáš Holešovský.

Ačkoliv byl Twitter dlouhá léta brán za novinářské médium, s nástupem Muska na pozici šéfa této sociální sítě se věci změnily. Twitter dlouhodobě suspenduje účty novinářů i celých redakcí. Navíc mnohdy bez jakéhokoliv varování. Problémy se nevyhnuly ani The New York Times, CNN nebo The Washington Post. Musk tak čelí rostoucímu tlaku ze strany zákonodárců nejen ze Spojených států, ale rovněž těch z Evropy.

Musk se komunikaci s médii vyhýbá, o čemž svědčí i automatický mail určený všem tiskovým emailům, který obsahuje pouze emotikon lidského exkrementu.

„Musk vidí média jako spoluviníky při podpoře dominantních ideologií, které jsou upřednostňovány společnostmi sociálních médií. Takže není překvapivé, že od doby, co koupil Twitter, ho vidíme bojovat proti těm médiím, o kterých se domnívá, že nepřináší objektivní zprávy,“ tvrdí Horning.

Musk například náhle pozastavil účty jednotlivých novinářů, kteří koncem minulého roku psali o Twitteru. Podle něj se pokoušeli odhalit a uveřejnit jeho polohu. V dubnu pak odstranil ověřovací štítek oficiálního účtu The New York Times, čímž znevážil jejich zpravodajské služby. Musk dále plánuje odebrat ověřovací štítky každému, kdo si nezaplatí prémiové předplatné Twitteru.

„Neřekl bych, že jde Muskovi o cenzuru novinářů. Myslím si, že, jak se ukazuje zvláště v posledních pár týdnech až měsících, jde Muskovi především o monetizaci všeho, co se k monetizaci na Twitteru využít dá,“ rozmítá Holešovský nad Muskovým záměrem. Kdokoliv totiž nesouhlasí s přiděleným štítkem, což jsou ony barevné odznáčky vedle názvů twitterových účtů, může si zaplatit za jiný.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*