Nejnovější

Jaká je cena svobody? Na to hledá odpověď festival Jeden svět

Jako každý rok jsme se dočkali festivalu Jeden svět, který se zabývá lidskými právy. Letošní ročník zahájila premiéra filmu Kuciak: Vražda novináře. Tragický příběh slovenského novináře a jeho přítelkyně přilákal více jak 500 lidí a festival tak vyprodal veškerá místa svého prvního promítání.

Olomoucká část celorepublikového festivalu odstartovala v kině Metropol. Hosté se sešli ve večerních hodinách a ještě před večerním zahájením se mohli občerstvit nebo jen konverzovat s přáteli u piva, které bylo pro všechny návštěvníky zdarma.

„Nikdo nečekal takový nával, minulý rok jsme měli 250 návštěvníků a letos jich tu je hned 500,” komentovala návštěvnost koordinátorka Viktorie Renčová .

Mezi popíjejícím davem lidí vyčnívali samotní pořadatelé Jednoho světa, kteří se po kině procházeli v oblecích. Slavnostní zahájení pro některé ale nebylo důvodem lépe se obléci a tak i tady jsem mohli vidět nešvar dnešní mládeže. Tepláky. Mezi lidmi pobíhali nadšení studenti žurnalistiky ze zdejší univerzity, kteří, stejně jako já, chtěli z dnešního večera vytěžit zajímavý článek. To, co spojovalo všechny přítomné, byl zájem o premiéru velice očekávaného filmu o slovenském novináři Jánu Kuciakovi, který je mezi námi studenty uznáván a brán jako Jan Palach novinařiny.

„Filmu se nemůžeme dočkat, kromě piva je to důvod, proč jsme dnes tady,“ odpověděla skupinka mladých žurnalistů.

Odbila sedmá hodina a návštěvníci se sešli v promítacím sále. Před spuštěním samotné projekce se nám představil tým organizátorů a koordinátorů, kteří se podíleli na plánovaní letošního ročníku. Nechyběla ani děkovná řeč, kterou pro neslyšící do znakové řeči překládali hned dvě tlumočnice. Festival si dává dlouhodobě za úkol být přístupný naprosto všem. A podobná gesta to jen dokazují.

Tématem letošního festivalu je cena bezpečí, která trefně poukazuje na momentální dění ve světě. Jistoty a bezpečí, které jsme celé roky brali jako samozřejmé, se nám zhroutily ruskou invazí na Ukrajinu. Jejich cenu jsme bohužel pochopili až příliš pozdě. Právě na Ukrajinu poukázal i hejtman olomouckého kraje Josef Suchánek, který přednesl svůj pohled na cenu bezpečí.

„Poradci mi říkali, že Ukrajinu už nemám vytahovat. Ale já ji i tak připomenu.” Řekl Suchánek. Festival ale není eurocentrickým a snaží se českému divákovi přiblížit problémy, které sužují i vzdálenější častí světa.

Cena bezpečí, kterou nám ukázala až vražda

Samotný film Kuciak: Vražda novináře měl v Olomouci svoji premiéru. Dokument byl skvěle natočený a publikum hltalo jeho amtosféru plnými doušky. Ján Kuciak, který byl zavražděn spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou. Oba byli zastřeleni právě kvůli Kuciakově investigativní činnosti. Během svého pátrání našel spoustu informací o nekalém podnikání Mariána Kočnera, který následně Kuciakovi vyhrožoval. I přes to, že Kuciak podal na Kočnera trestní oznámení. Nikdo ale nic neřešil, protože Kočner měl moc dobré konexe s policejním prezidentem Tiborem Gašparem.

Následně byli 21. 2. 2018 Kuciak s Kušnírovou zavražděni ve vlastním domě. Dodnes za jejich vraždu nebyl Kočner pro nedostatek důkazů odsouzen. Kuciak se tak tomu stal jakýmsi symbolem oběti za pravdu. Až po jeho smrti se bezpečí novinářů přestalo brát na lehkou váhu. Všechny hosty film emočně zasáhl a ukáplo i pár slz.

Po filmu následovala debata s Zuzanou Šotovou, redaktorkou z Investigace.cz. V návaznosti na film o Kuciakovi položili diváci Šotové otázku, jestli se cítí novináři ve větším nebezpečí a jak se vypořádávají s výhružkami.

„Určitě nad tím víc uvažujeme, ale neřekla bych, že máme strach. Výhružky nám chodí na denním pořádku, ale zatím jsme žádnou nevyhodnotili jako nebezpečnou,“ odpověděla Šotová.

Samotná debata bohužel neprobíhala hladce. Na celý sál byly totiž pouze dva mikrofony a to v rukou moderátora Dana Vachka a Šotové. Koordinátorky tak musely pobíhat po sále s vypůjčeným mikrofonem, pokaždé když měl někdo dotaz. I přes tuto menší komplikaci ale debatu zvládli a návštěvníci odcházeli obohaceni o názory redaktorky Šotové, která se zabývá investigací stejně jako Kuciak.

Jedna z otázek z publika mířila na to, zda mají novináři větší přístup k informacím, než ostatní lidé. „Investigativní novináři umějí hledat. Všechny informace jsou ale běžně přístupné například v databázích,” zněla odpověď Šotové.

Samozřejmě se debata neobešla bez rýpání do prezidentských voleb. Redaktorce se dostalo otázky, jaký má názor na jejich mediální stranu. „Já jsem se volbám zcela vyhýbala, věnovali se tomu úplně všichni. Navíc to není moje agenda,“ odpověděla obratem novinářka.

Po zakončení náročného programu se hosté přesunuli na připravený raut. Ten sice nebyl příliš bohatý, ale prázdné žaludky zasytil. Návštěvníci tak zakončili kulturně vypjatý večer lehkým toustem a pivem.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*