Nejnovější

Tvůrci dlouhodobě selhávají v zobrazování queer témat ve filmech. Last of Us je toho důkazem

Foto: Naughty Dog| Wikimedia Commons

Režiséři The Last of Us zahrnuli LGBTQ+ tématiku do jednoho dílu a tím je vystaráno? Třetí díl postapokalyptického seriálu byl o romantickém vztahu dvou mužů, což je naprosto správný přístup. Kdyby se ale zároveň během jednoho dílu nepoznali a následně neumřeli.

Článek obsahuje spoilery

Rovnoprávnost LGBTQ+ a její zastoupení ve společnosti je důležité téma a poslední roky se její zobrazování v kinematografii začalo zlepšovat. O to se snaží i seriálová adaptace známé videohry The Last of Us.

V seriálu byl zatím zobrazen pouze vztah dvou homosexuálů. Konkrétně Billa a Franka, kteří se poznali ve třetím díle, během kterého spolu prožili deset let téměř růžového vztahu a to celé na pozadí zombie apokalypsy. 

Aby byli diváci spokojení a moc si nestěžovali, přidali scenáristi i romantickou smrt obou těchto sympatických vousáčů. Poté co Frank onemocněl, rozhodl se spáchat sebevraždu pomocí léků. Bill v tom svou životní lásku, bez které nemohl žít, nenechal a otrávili se společně. Po sobě zanechali jen dopis na rozloučenou pro ostatní postavy v seriálu.

Během hodiny a patnácti minut byli diváci syceni scénami od romantické hry na klavír až po zahradničení se sběrem jahod. Vše je tak dokonalé, že divák snadno zapomene na to, že za plotem jejich obydlí jsou vlastně nějací zombie.

A tím se právě dostáváme k problému celé věci. Celý příběh Billa a Franka o nucené uspokojení woke diváctva. Děj seriálu nikam nerozvíjí a slouží pouze k poplácání se po zádech na “kvalitním zastoupením queer lidí”. To očividně i zafungovalo. Stačí zahrát na city a nikdo si stěžovat nebude.

Homosexuální speciál zajistí Oscara

Toto nešikovné zpracování však splnilo kvóty a seriál má tak šanci na Oscara. LGBTQ+ skupina byla zahrnuta, zvonec a konec. To, že celý díl byl prakticky o ničem a vycucaný z prstu scenáristům evidentně nevadí. Hlavně že si splnili svoje v a už se k tomu nevracejme.

I kultovní série Hra o trůny, která vyšla v roce 2011 zpracovala homosexualitu mnohem lepším způsobem. Asi jeden z nejznámějších „párů” byl Renly Baratheon a Loras Tyrell. Jejich poměr však nijak nepotřeboval speciální díl jak Frank a Bill. I když by queer lidé měli mít ve filmografii svoje jasné zastoupení, typ „zvonec a konec” není zrovna nejpříhodnější.

Rovnoprávnost by tedy měla naplnit podstatu svého významu a scénáristi The Last of Us můžou začít přehodnocovat svoje rozhodnutí. Pokud se chceme dočkat rovného zastoupení LGBTQ+ společnost se musí přenést přes veškeré “speciální díly” s touto tématikou, jen aby si odbyli svoje. Ať už jde o post-apokalyptický seriál nebo ne, shrnutí milostného života Billa a Franka byl přešlap.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*