Nejnovější

Přehled týdne 28. 11. – 4. 12.: TROLL na Měsíci, výbušná obálka a íránské vítězství

Ilustrace Emy Kašparové

Pondělí: V Rakousku stávkovali železničáři, prostě tam nejezdily vlaky. To se samozřejmě projevilo i zpožděnými či zrušenými spoji na našem území. Ale skoro nikdo tomu nevěnoval pozornost, když to u nás není nic neobvyklého. Pondělky. – USA uvolnily část sankcí proti Venezuele, aby kalifornská soukromá ropná společnost mohla začít těžit tamní ropu. Sankce nesankce, jak na černém zlatu nevydělává USA, tak vše musí stranou. (KL)

Úterý:  Na pražském náměstí Václava Havla se objevil provizorní památník jako výraz solidarity s protesty v Číně. Číňané vyšli do ulic a volají po svobodě. Začalo se mluvit o “A4 revoluci“ – hlavním symbolem proti cenzuře je totiž prázdný papír. Nepopsaná deska, tabula rasa. Takže něco jako moje hlava dvě minuty před jakýmkoliv testem. – Apple přestal inzerovat na Twitteru, uvedl Musk. Firma se tak zařadila k narůstajícímu počtu společností, které po změně nechtějí na Twitteru platit za reklamu. Navíc Muskovi hrozí, že Twitter vyřadí ze svého obchodu s aplikacemi App Store. Důvod prý ale neuvedli. – Brněnská firma vyšle k Měsíci největší družici Česka – TROLL. Ta bude kontrolovat pohyb jiných družic, mapovat podzemí Měsíce – v tunelech pod jeho povrchem je totiž budoucnost jeho osidlování. Tak snad to moc nepotrollíme. (VJ)

Středa: Ve španělském Madridu na ukrajinské ambasádě vybuchl dopis. Jo prostě jdeš si do práce, uděláš si kafe, sedneš ke stolu a najednou ti bouchne obálka. Ta prý měla být adresována ukrajinskému velvyslanci. No schytal to jeden ze zaměstnanců ambasády, ale jen lehce. Kdo si chtěl z Ukrajinců doslova vystřelit se zatím neví. – Na seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla nově zapsána bageta. Ano, opravdu tam nyní můžete najít francouzskou bagetu. Na konferenci UNESCO, kde se přijal návrh o zařazení baget na seznam, to Francouzi oslavili nadšeným máváním (čím jiným než právě bagetama). – Oh well, zemřela zpěvačka a taky Gold Dust Woman Christine McVie, která byla členkou hudební skupiny Fleetwood Mac. I don’t want to know, na co přesně v nemocnici zemřela. No a vy si náš přehled čtete a je právě Monday Morning. (MK)

Čtvrtek: Vládní program 500+, který má od roku 2016 v Polsku podporovat porodnost, podle statistik nefunguje. Rodí se o asi 60 tisíc dětí méně, než by si vláda představovala. Politici do zvýšení porodnosti věnují spoustu úsilí. Možná by ale mohlo pomoct, kdyby neignorovali ty, kterých se to týká nejvíce. Mladé páry vyjadřují obavu, že kvůli zákazu potratů nebudou mít nad průběhem těhotenství kontrolu, což považují za moc velké riziko. Jaroslaw Kaczyński ale přišel s lepší teorií. Ženy podle něj moc pijí. Možná je to spíš on, kdo by měl vystřízlivět. – Policie propustila dvě osoby spojené s firmou Xixoio. I když trestní stíhání zatím nezahájila, zabavila majetek v hodnotě asi 50 milionů korun. Podnikatelé se brání, že policie nepochopila jejich byznys. Jako já taky nejsem zrovna nadšenec do investování, ale jestli ten byznys model vážně měl být způsobit investorům půlmiliardovou škodu a koupit vilu manželce, měli ho možná lépe promyslet. Nebo se pak nedivit. – Nechci zase psát o změně klimatu, tentokrát ale útočí na náš národní poklad. Vysoké teploty a občasné intenzivní srážky letos komplikovaly produkci chmelu. Ta se snížila o více než 50 procent. (AH)

Pátek: Nerudová dotáhla Pavla. Agentura Ipsos vydala v pátek první volební průzkum s kandidáty na českého prezidenta. V prvním kole by vyhrál předseda hnutí ANO Andrej Babiš se ziskem 29,7 procenta. Na druhém místě by se umístil generál Petr Pavel s 25,3 procenty, těsně za ním pak Danuše Nerudová s 25 procenty. Pomalu se blížíme do finále, mojí jedinou otázkou zůstává: Bude volební mítink A. B. probíhat z jeho „hnízdečka,“ nebo vězeňský cely? – Putin prý v noci spadl ze schodů a narazil si kostrč. Informoval o tom anonymní telegramový kanál General SVR, který o sobě dlouhodobě tvrdí, že vynáší informace z Kremlu. Zpráva se internetem začala šířit rychleji než koronavirus. To je mi ale krásná předvánoční nadílka, karma je holt zdarma. – Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2. V dalším postupu proti pandemii je důležité, aby vlády při nastavování kroků, které mají bránit šíření viru, naslouchaly lidem, uvádí krizový koordinátor WHO Mike Ryan. V tomto ohledu zmínil Čínu, která nadále uplatňuje politiku nulového covidu, což v zemi vedlo k rozsáhlým protestům. (JS)

Víkend: V návaznosti na dlouhé íránské protesty se bude rušit mravnostní policie, jejímž úkolem bylo kontrolovat dodržování náboženských pravidel, jako například povinná pokrývka hlavy na veřejnosti. Dále se mluví o přezkoumání zákona, který toto “šátkové pravidlo” přikazuje. – Bývalý ministr průmyslu Milan Urban opouští po 27 letech stranu ČSSD. Jedním z důvodů bylo prosazení Jana Tvrdého v stranické buňce, se kterým Urban zrovna moc nekámo. – V Sýrii probíhají protivládní demonstrace v následku zhoršující se ekonomické situace. Při protestech zemřeli dva lidé. – Obraz české surrealistické malířky Toyen se vydražil za 31,2 milionů korun. Zařadil se tak na žebříček nejdráže prodaných obrazů od českých umělců. (AR)

Redakce
Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*