Nejnovější

GLOSA: Co žrát a co nežrat? Jsme v pasti vysoce zpracovaných potravin

Foto: Anderson Mancini | Wikimedia Commons

Agrární komora se pustila do lítého boje za všechny masožravce kampaní Žeru maso. Podle jejího ředitele Václava Suchana je totiž nutné za maso trochu zabojovat. Netřeba démonizovat konzumaci masa, je ale nutné maso zrovna žrát?

„Žeru maso? No to si piš, že žeru maso!“ pronesl Pepa N., když se vrátil z dvanáctihodinové šichty domů a na internetech narazil na novou kampaň agrární komory. „Cílem projektu je vyvracet mýty o mase a dávat do souvislosti trendy, které jsou prosazovány v současné výživě,“ vysvětlovala Pepovi toho podvečera webová stránka.

„Jde zejména o imitace masa – vysoce průmyslově zpracované potraviny, ty jsou v současné době spojovány s výskytem civilizačních chorob jako obezita, cukrovka II. stupně a nemoci srdce a krevního systému.“ – „No to je hnus, ti vegani ani neví, co žerou,“ zamyslel se Pepa a začal štrachat v šuplíku, aby našel něco, čím by si ke čtení otevřel lahev piva.

„Zemědělství je komplexní obor, který produkuje přirozené potraviny a je spojen nejenom s produkcí potravin, ale i péčí o krajinu,“ přečetl si ještě, než vstal ze židle praštící pod Pepovým oteklým tělem, aby si zašel do lednice pro něco k snědku. Tavený sýr a rychlosolí zrůžovělá jemná klobása rychle vzaly za své.

„Mezi imitací a alternativou je rozdíl, platí to i o mase.“ – „No, to teda!“ stvrdil Pepa sám příliš nevěda, co ta slova znamenají. Když v tu ránu zjistil, že je kdosi v pasti vysoce zpracovaných potravin – otevřel si článek. „Máme výrazně kratší tlusté střevo než tenké,“ vysvětlovala mu nutriční terapeutka Hana Střítecká. Když mu tvrdila, že neumíme vstřebávat vitamín B12 vytvořený ve střevech, ale jen ten přijatý výhradně potravou, tomu ještě rozuměl. Pak mu ale ze všech těch kyselin EPA a DHA začaly narůstat kyseliny z jakostní klobásy v břiše, tak je raději srazil dalším pivem.

„Maso bylo, je a mělo by být nedílnou součástí výživy člověka.  Je jedním z hlavních předpokladů zdravého tělesného i mentálního vývoje každého jedince,“ dozvěděl se vzápětí. Když mu pak ale článek začal diktovat jakési čísla ze statistického úřadu, pocítil Pepa nudu a chuť na něco sladkého. I počal brzy šustit prázdný obal od oplatků. Pak ještě zjistil, že lepší burger z McDonaldu než hipsterský veggie burger a když se pak dozvěděl, že Lorem Ipsum je demonstrativní výplňový text, přemýšlel, jestli je to taky k jídlu, nebo co si s tím má počít.

I kampaň za 4 miliony může mít po zveřejnění své mouchy

Ale dost bylo vzdělávání. Vstal ze židle – všiml si ještě kalendáře, kde byla propiskou zaznačena prohlídka u doktora příští týden. „Ta bude zas peskovat, že se mně všechno zhoršilo,“ ušklíbl se. Vydav se na cestu do hospody běželo mu ještě hrdě hlavou: „Jsem masožravec a nestydím se za to.“

Vojtěch Grufík (Články)
Známý též jako Gruf. Student české filologie a žurnalistiky na FF UP – částečně vyhořelý po osmi letech gymplu – rekreační kuřák, zapálený folklorista. Srdcem sedlák a stále trochu nechápe, co dělá na výšce.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*