Nejnovější

„Růžový říjen“ ve znamení boje proti rakovině prsu. Jak se na něm podílela naše univerzita?

Foto: Johana Snášelová

Ve čtvrtek 13. 10. se na Lékařské fakultě konal workshop spolku IFMSA. V rámci této akce se studenti dozvěděli potřebné informace o rakovině prsu a o důležitosti samotné prevence. Na figuríně si pak prakticky vyzkoušeli, jak na samovyšetření.

Říjen je už tradičně věnován prevenci rakoviny prsu a podpoře nemocných žen. Ve světě je znám především pod názvem „Pink October“, tedy „Růžový říjen.“ Tento název získal podle růžové barvy, která je s ním včetně růžové stužky spojená. V rámci tohoto měsíce se pořádají nejrůznější charitativní akce na zvýšení povědomosti o této zákeřné nemoci, která sužuje životy čím dál více žen.

Naše univerzita se letos rovněž rozhodla zapojit v rámci workshopu pořádaným Lékařskou fakultou, který studentům nastínil závažnou problematiku tohoto tématu. Workshopu se zhostili členové spolku IFMSA v čele s organizátorkami celé akce Sárou Ondrovou a Patríciou Kenderovou.

„Na naší fakultě tahle akce ještě předtím nikdy neproběhla, a tak jsem to chtěla změnit. Jako vedoucí olomoucké pobočky, která se zabývá problematikou sexuálního a reprodukčního zdraví, mi připadá nezbytné tento program mezi naše aktivity zařadit,“ uvádí Sára.

Obě organizátorky se přitom shodují, že šly do akce s nulovým očekáváním, a tak byly příjemně překvapené, když se do ní zapojil tak hojný počet studentů.

„Dá se to lehce posoudit i ze zpětných ohlasů okolí, jelikož mě studenti začali více oslovovat, zda by nebylo možné pořádat tento workshop pravidelně každý říjen,“ dodává Sára.

„Je skvělé, že jsme si jako studenti mohli osvojit základy prevence a zároveň si vyzkoušet, jak se dělá správné samovyšetření. Osobně mě překvapilo, že by se mělo dělat právě jednou měsíčně,“ říká Veronika Vašířová, studentka třetího ročníku všeobecného lékařství.

Právě prevence, která se opírá o pravidelné prohlídky a samovyšetření prsou, je podle obou organizátorek tím nejdůležitějším poznatkem, který by si účastníci měli z workshopu odnést.

„Vědět, kdy je nejlepší doba na samovyšetření, je klíčové. Stejně tak důležité je ale v případě podezření nepodléhat panice a navštívit svého gynekologa či specializované mamografické centrum,“ shodují se pořadatelé workshopu.

O úspěchu celé akce určitě není pochyb. Není proto divu, že spolek začal na návrh studentů přemýšlet nad tím, zda celou akci z lokální úrovně nepovýšit na tu národní.

Kde se vzala myšlenka „Růžového října“?

První zmínka se objevuje už v roce 1985 v USA. Tehdy bylo primárním cílem poukázat na ženy, které tato nemoc potkala, jelikož povědomí o rakovině prsu nebylo zdaleka tak široké, jak je tomu dnes.

Po celém světě se během tohoto měsíce pořádají nejrůznější průvody na vyjádření podpory. Jedním z nich je i Avon pochod, který je největší charitativní akcí u nás a zároveň druhým největším růžovým pochodem na světě.

Letos tato akce slavila v České republice jubilejních dvacet let. Celkově se dostavilo na 10 000 účastníků a neziskovým organizacím na boj za zdravá prsa byl předán šek v hodnotě neuvěřitelných devíti milionů korun.

Jak se bránit před nepříjemnou realitou?  

Faktem je, že rakovinou prsu onemocní během svého života každá osmá žena. Průzkumy ukazují, že v České republice je každoročně diagnostikováno asi 7 200 nových případů. Většinou se jedná o ženy starší 45 let, ale věková hranice se neustále snižuje, proto je důležité znát základy prevence.

Na bezplatné mamografické vyšetření má každá žena, která přesáhla hranici 45 let, nárok ve dvouletém intervalu. Mladší ženy se rovněž mohou nechat vyšetřit v rámci ultrazvukového vyšetření, to však není hrazeno žádnou pojišťovnou.

Nejspolehlivějším řešením je tedy samovyšetření. Jak na něj se spolehlivě dozvíte z Desatera samovyšetření prsu.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*