Nejnovější

„Kéž bychom mohly říct, co VŘED znamená. Popravdě ani samy nemáme ponětí,“ řekly organizátorky soutěžní přehlídky VŘED

Zdroj: VŘED| Facebook

Plátno v uměleckém centru Univerzity Palackého ve středu večer
6. dubna rozzářily studentské amatérské filmy. Projekce byla zcela zdarma a diváci se mohli po dobu filmových ocenění občerstvit lahodným cateringem. Výtěžek organizátoři odeslali na pomoc Ukrajině přes organizaci Člověk v tísni. Udělování filmových ocenění probíhalo pod záštitou filmového klubu Pastiche Filmz.

Již 16. ročník filmových ocenění amatérských filmů VŘED se konal ve středu v uměleckém centru Univerzity Palackého. VŘED si rozhodně získal spoustu diváků svým bizarním názvem. „Kéž bychom mohly říct, co VŘED znamená. Popravdě ani samy nemáme ponětí,“ vyjádřily se organizátorky Kateřina Sovová a Barbora Zůnová k názvu celé akce.

I přes to, že VŘED neoplýval téměř žádnou propagací, dočkal se hojné účasti. „My jsme tam přišli a mysleli jsme, že tam bude tak 20–30 kousků, ale sál byl plný k prasknutí,“ sdělil nám svá očekávání jeden z diváků.

Zdroj: VŘED Facebook

Příjemnou atmosféru navodil uvaděč soutěže, který hned ze začátku pronesl pár vlídných slov o samotné filmové soutěži VŘED a představil i porotu. Mezi vybranými byl spoluorganizátor Academia Film Olomouc Ondřej Kazík specializující se hlavně na vědecko-dokumentární filmy a Kateř Tureček, známá filmařka a aktivistka queer a trans práv. Porotu doplnila i Nela Beislová, která předává své produkční zkušenosti zahraničním studentům na FAMU. V neposlední řadě byla odhalena dlouho utajovaná členka poroty Eva Navrátilová, ředitelka dokumentárního festivalu AFO.

Soutěž byla rozdělena do dvou promítacích pásem a každé z nich skýtalo 8 snímků. Ty byly různorodé ať už svou délkou stopáže, žánrem nebo zpracováním. „Festival nás samotné mile překvapil, nečekaly jsme, že se přihlásí tolik filmů, ani že přijde tolik lidí,“ vyjádřily své překvapení organizátorky soutěže.

Kolem půl deváté skončila obě promítací pásma a porota se mohla odebrat k odbornému ohodnocení snímků. Ani na diváky se nezanevřelo, protože i ti mohli podpořit svůj oblíbený snímek hlasem v divácké ceně.

V paměti diváků nejvíce utkvěl snímek One way ticket od filmařů z Trutnovska. Autoři se inspirovali youtubovým videem, ve kterém projíždí Jaroslav Zollman v těžařském vozíku. One way ticket za svou nápaditost a odlehčený humor získal cenu diváků. Tvůrci nám po předávání cen prozradili, že film dodělali během čtyř dnů před samotným VŘEDem.

Cenu sponzora VŘEDu, Audiovizuální produkce UP (AVP), získal film Na souši. Snímek nijak výrazně nevynikal filmovým zpracováním ani svou dějovou linkou, proto tato nominace zůstává pro spoustu diváků záhadnou. „Vybírali jsme film, kde se zapojilo co nejvíce řemesel a který byl poctivě udělaný,“ zdůvodňoval nominaci AVP Daniel Kunz.

Platonské myšlenky, cigareta s chilli, večer na studentském bytě, to všechno nám zprostředkoval snímek Vychillenej. Ten si také získal porotu svým hravým zpracováním, a proto si tvůrci odnesli hlavní cenu.

Odborná porota zakončila vyhlášení svými postřehy, které se převážně vztahovaly k dramaturgii. „Chápu, že to pro někoho z vás bylo jedno z prvních děl, i já jsem se v mnohých vzhlédla. Do budoucna bych ale doporučila, aby se tvůrci více zaměřili na dramaturgii a snažili se sledovat, jestli to má někde začátek, prostředek a konec,“ poradila začínajícím tvůrcům Kateř Tureček.

A co by to bylo za akci bez afterparty? I tento festival zajistil pokračování, kde se o zábavu po vyhlášení nejlepších snímků postarali olomoučtí DJové v proslulém studentském baru Vertigo.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*