Nejnovější

Když se koalice pere, Babiš se směje

Kámoši jak hrom – jsou Jerry a Tom | zdroj: Facebook Česká pirátská strana

KOMENTÁŘ. Předvolební průzkumy hlásaly v květnu pro PirSTAN třicetiprocentní volební potenciál, u voleb se však dočkali necelých šestnácti procent a Pirátům z toho zůstaly pouhé čtyři mandáty. Viní z toho jednoznačně STAN.

Analýza Pirátů, kterou uveřejnil server Neovlivní.cz, zjistila předvolební pochybení členů STAN, konkrétně výzvy ke kroužkování. Kromě toho také zahrnuje upozaďování pirátských kandidátů a neohlášené osobní kampaně.

Není jasné, jestli Piráti chtějí nějakým podivným způsobem, který zatím chápou jen oni, vydobýt od Starostů poslanecká křesla, nebo jestli to dělají jen pro lepší pocit a svůj klid. Z jejich chování jsou zatím patrné myšlenkové pochody na způsob „jsme dobří, ale vrazili nám nůž do zad“. Snad ještě někoho může napadnout možnost, že se Pirátům zalíbila pětiprocentní hranice, tak to zkoušejí do dalších voleb dotáhnout až k ní. Co je však jisté – stížnosti ze strany Pirátů, které začaly velmi krátce po výsledcích voleb, nepůsobí vůbec dobře.

Záměr, nebo neschopnost?

„Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN, což je v přímém rozporu s koaliční smlouvou. U kandidátů Pirátů jsme takovou výzvu nezaznamenali,“ uvádí kapitola zprávy č. 4.4.1.

Říká se, že spravedlnost je slepá, ale zřejmě není sama. Ještě ve stejný den, kdy redaktoři Neovlivní.cz publikovali tento rozbor, se na sociálních sítích začaly objevovat snímky výzev ke kroužkování právě ze strany Pirátů. A nejedná se pouze o lokální, neznámé představitele, ale také – kromě jiných – například o europoslance Mikuláše Peksu, senátorku za Kladno Adélu Šípovou, zastupitele Martina Tomáška a další. Zůstává otázkou, jestli byli autoři analýzy natolik naivní, aby podcenili sílu sociálních sítí, že vědomě nezmínili tyto a jim podobné příspěvky. Nebo jestli jsou tak špatní ve své práci, že opravdu na žádné nenarazili.

Veškerý křik Pirátů se ale spíš jeví jako snaha na získání většího počtu křesel ve vládě, bez ohledu na použité prostředky. A když se dva perou, je tu zajisté někdo třetí, kdo se směje.

Buď to může být Babiš, kterému marketéři určitě už pomalu střádají složky na hádavé koalice, nebo je to jen živná půda pro názor, že koalice jsou podvodem na voličích. Jisté ale je, že Pirátům tyto šarvátky rozhodně na oblibě nepřidají. Obzvlášť je-li možné obratem dohledat, že tvrdí nepravdu.

Zameťme si před svým prahem

Můžeme si myslet, že výzvy ke kroužkování opravdu mohly výrazně ovlivnit poměr křesel v koalici PirSTAN, ale jedním dechem musíme zmínit, že to možná byl záchranný kruh pro výsledky koalice v samotných volbách. Piráti během své kampaně zakopli až příliš často a na konci pelotonu těchto přešlapů vyšel z předvolebních debat Vít Rakušan jako velmi schopný a charismatický lídr (na kterého si Andrej Babiš zřejmě zapomněl složku doma), to zajisté zvýšilo atraktivitu Starostů v očích voličů.

Nu což, současná analýza se zatím zaměřila pouze na kroužkování a upozadění pirátských kandidátů v regionech. Avšak hned v úvodu je slibný teaser „Další pochybení (…) budou obsažena v komplexní analýze, která je v současné době v procesu její realizace.“ Tak snad přijde i sequel, který nebude pouhou filipikou proti Starostům, ale kriticky zhodnotí oba koaliční partnery. A my si budeme moci přečíst zprávu dle koaličních závazků – pravdivou a nezavádějící.

Vojtěch Grufík (Články)
Známý též jako Gruf. Student české filologie a žurnalistiky na FF UP – částečně vyhořelý po osmi letech gymplu – rekreační kuřák, zapálený folklorista. Srdcem sedlák a stále trochu nechápe, co dělá na výšce.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*