Nejnovější

Zimbawský komunista o Koněvovi: Odpověděli jsme na výzvu KSČM k mezinárodní solidaritě

Komunistická strana v předchozím týdnu zveřejnila dopis od Komunistické strany Zimbabwe. tamní soudruzi v vyjadřovali nesouhlas s tím, že radnice Prahy 6 nechala sochu maršála Koněva odvézt do muzea. Důvodem podle radnice přitom bylo jeho jiné angažmá, než to při osvobození Prahy, například účast na prvním výcviku vojáků Třetí Říše po podepsání Rapallské smlouvy nebo vina za krveprolití při povstání v Maďarsku. „Tento útok na dějiny Rudé armády nás velmi rozzlobil,“ uvádí k tomu pro Houpacího Osla sekretář pro mezinárodní záležitosti Komunistické strany Zimbabwe Ian Beddowes.

Rozhovor vyšel také na serveru HlídacíPes.org.

Ian Beddowes na schůzi KS Zimbabwe. Zdroj: Zimbabwe communist party

Naší komunistické straně jste poslali dopis že jste silně proti tomu, aby byla Koněvova socha odvezena do muzea. Jak jste se o události dozvěděli?

Komunistické hnutí je internacionální, takže jsme se o tom brzy dozvěděli z mnoha míst. Od Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) jsme zaznamenali výzvu k solidaritě a mnoho našich starších soudruhů bylo cvičeno ve Východní Evropě i Africe sovětskými instruktory.

Jste v nějakém bližším kontaktu s českými komunisty?

Máme s nimi normální vazby přes socialistickou mezinárodní síť, ale útok na dějiny Rudé Armády nás velmi rozzlobil.  Se členy KSČM jsme se setkali na různých fórech od roku 2011, kdy byla zformována Liga komunistů Zimbabwe, předchůdce naší strany.

Co zrovna vás motivovalo k tomu, abyste se vyjádřili?

Musíte rozumět tomu, že i když Zimbabwská Komunistická strana byla zformována roku 2017, originální a autentické hnutí za osvobození, Zimbabwská unie afrického lidu a její ozbrojené křídlo Zimbabwská lidová revoluční armáda byly vyzbrojovány a cvičeny instruktory Rudé Armády. Dlužíme za naši svobodu od rasismu a apartheidu také Sovětskému svazu, Východnímu Německu či Kubě a jiným socialistickým zemím.

Spolupracoval někdo od vás přímo s Československem?

Ano, můj známý Mischeck Chinamasa, komunista v rámci Lidové unie tam byl vzděláván. Mám dojem, že v účetnictví. Vždycky si vzpomenu na rozhovor, co jsem s ním měl na ulici v hlavním městě Harare. Říkal: „Mluvili tam o socialismu. Vědí ale oni snad, co je to socialismus? A vědí, co je kapitalismus?“. Chinamasa vedl účetnictví naší milice, když byla v exilu v Zambii, a na čas působil jako náměstek zimbabwského ministra financí, když musela Lidová unie být v koalici s Mugabem (Robert Mugabe byl donedávna prezidentem Zimbabwe. Je zodpovědný za vyhnání bělochů a silný ekonomický úpadek země).

Co si vůbec myslíte o Mugabeho působení v Zimbabwe?

Mugabe byl po válce v Kongu podporován USA a Británií, tedy zhruba od roku 1998. Dokonce ani pozemková reforma (znárodnění farem bílých osadníků) nebyl Mugabeho nápad. To napadlo veterány z války vedené Chenieraiem Hunzvim, kteří to taky zrealizovali. On neměl jinou možnost, než to přijmout.

A byl to podle vás dobrý nápad, vyhnat bílé farmáře ze země?

Původní plán byl půdu přerozdělit pod heslem „Jedna rodina, jedna farma.“ Většina bílých farmářů měla ale více než jednu farmu o průměrné velikosti přes 1000 hektarů. Takže tehdejší komunisté včetně Hunzviho, který nám byl blízký, ačkoli naše strana ještě neexistovala, tomu plánu věřili. Měl zvýšit produkci, ne ji zničit.

Ale zničil ji. Proč myslíte, že se to stalo? Země přeci byla přerozdělená. Nemůžeme za to vinit jen nějaké vzdálené země na Západě.

Potom, co se to stalo si různí služebně starší vládní úředníci a důstojníci armády zabrali zemi pro sebe a vzali si více farem. Také začali vyhánět bělochy úplně, což taky nebylo naším záměrem a my jsme proti tom protestovali.

Dnes se děje něco velmi podobného v Jihoafrické republice. Půda je taky odebírána farmářům na základě rasového klíče. Jedním z protagonistů je mladý předák Julius Malema, kterému říkají jihoafrický Chávez. Je toto přerozdělování dobrá cesta?

Bojíme se, aby půda nepřipadla černošské buržoazii a náčelníkům místo zemědělců. Malema je populista. Po tom, co působil v Africkém národním kongresu (strana Nelsona Mandely, která se ale po jeho smrti sklání víc k autoritářství a socialismu), zná jazyk obyčejných lidí a ví, jak se k nim přiblížit. Je to ale podvodník.

Co si myslíte o vzrůstajícím vlivu Číny v Zimbabwe?

Prezident Si je mi sympatický, ale v Africe je to složitější. Čínská vláda s námi teď dělá lepší smlouvy než Západ, ale je tu problém se spoustou byznysmenů z Číny. Mluvím o tom, že lidem neplatí dobře a když jsou nemocní, nemají odpovídající zabezpečení. Někteří z těchto byznysmenů jsou i z Tchaj-wanu a Hongkongu. Těží hlavně nerosty, ale narozdíl od Západu aspoň investují do infrastruktury. Jejich pomoc se ale v Zimbabwe často rozkrádá s pomocí místních úředníků. Pak také v poslední době slýcháme o špatném zacházení s Afričany, kteří jsou na práci v Číně, a dnes jsme dokonce slyšeli o tom, že za tím stojí centrální vláda.

Filip Horák
Filip Horák (Články)
Čtvrtohorní útvar studující nizozemštinu a žurnalistiku v Holomóci. Narodil jsem se v Pardubicích, odmaturoval v Chrudimi a bydlím v Železných Horách. Making idiot of myself, since 1996.
  1. Petr Kaminsky | 17.4.2020 v 11:53 | Odpovědět

    Zni to neuveritelne, ale ten clovek ma pomerne normalni nazory – na soucasnost. Skoda ze jste se ho nezeptali na klasicke “milniky” v dejinach komunismu a SSSR – Gulag, Stalinuv teror, pakt Ribentropp/Molotov, Madarsko 1956, CSSR 1968 …

    • Brát lidem co mají víc půdy a dávat jí lidem co mají méně půdy mi nepřijde poměrně normální názor na současnost.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*