Nejnovější

Limita satiry Jaromíra Soukupa

KOMENTÁŘ: Moderátorský renesanční muž začíná čím dál více tlačit na pilu, a tentokrát si za to vysloužil brzký vánoční dárek v podobě trestního oznámení od České televize. Ředitel One-Man-Barrandov totiž v přímém přenosu označil moderátora Newsroomu ČT24 za kreténa. Jaromír Soukup se brání tím, že je to satira. Obrana pana ředitele je ovšem tak problematická, že si o tom musíme dát řeč.

Opravdu nerad se Jaromírem Soukupem zabývám. Člověk jeho působení a nastavení se chvěje vzrušením za každou pozornost, možná i proto štěká ve svých pořadech jako vzteklá čivava. Beztak je mu jedno, kolik lidí pohorší nebo urazí, hlavně když to přitáhne lidi k obrazovkám a jeho osobě.

Jenže teď se Jára rozhodl použít jako omluvu za svůj nevkus satiru. Do jisté míry by to mohlo být jedno, pokud uznáváte plnou subjektivitu humoru. Pár lidí se už pokusilo nějak teoreticky zakotvit humor, vtip a komično, ale moc z toho nevzešlo. Jedno mají ale společné. Humor podle nich má nějakou úroveň.

Satira má vlastní rozhraní jako umělecký žánr, a jako taková disponuje určitými standardy. Hlavní je také cíl karikovat či zesměšňovat negativní vlastnosti. A stejně jako všechno ostatní, satira, karikatura nebo zesměšnění se dá dělat s noblesou, popřípadě alespoň základní decentností. Což holé hrubé slovo prostě nemá.

Estetika vtipů o hovně

Filmoví kritici mají dlouhodobě v hledáčku lacinou komedii v podobě takzvaných poop jokes, volně přeloženo vtipů o hovně. Postava v daném momentu prdne a všechny to strašně baví! Smějte se! Takový humor postrádá hloubku, kontext, substanci, cokoli. Je to obrazně i doslova o hovně. Soukupova pseudosatira je na stejné úrovni. Osoba X je kretén, maximálně zábavné, obecenstvo TV Barrandov se za břicha popadá! Pan Soukup řekl kretén, to je panečku komedie!

Všehovšudy se to dá označit za smutný trend znehodnocování všeho, co má nějakou úroveň nebo kvalitu. O to smutnější je, že by si Soukup i drze zneužil satiru, která už tak je v ČR ohroženým druhem, protože lidé berou humor jako útok na jejich hodnoty. Stačí se podívat na uražené komentáře u relativně čerstvé virální parodie na Harryho Pottera. A jak se mění vnímání efektů humoru, povedeného či nepovedeného, mění se i vnímání toho, co jako humor klasifikovat jde. V tomhle je pak Soukup jen smutným příznakem většího trendu.

Nikdo není tak svatý, aby nepodléhal humoru nebo satiře, to nikdo nemůže popřít. Je ovšem nutné připomenout, že freneticky vyřvávat, že je někdo kretén, není satira. Vyžadujte od svého humoru více, chtějte od něj kvalitu, klaďte na něj nároky. Stejně jako hledáte kvalitní politiky nebo řemeslníky, zvyšte si požadovanou úroveň  humoru. Povzbudí to ducha a dobří komici zase budou mít co žrát.

Martin Klose
Martin Klose (Články)
Student mediálních studií na FF UP, pseudofilozof, introvert a latentní mizantrop, co rád používá fajnová slovíčka. Všeobecně charakter, kterého si pozvete na párty jen proto, aby umyl nádobí.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*