Nejnovější

Odstraňování květin a výhružky šibenicí. Vyjádřit názor se ale dá i „sametově“

KOMENTÁŘ. O vyhrocený 17. listopad se tento rok zasloužil Andrej Babiš a jeho údajný únos syna na Krym. Protesty proti setrvání Andreje Babiše ve vládě ve funkci premiéra započaly už tento čtvrtek na Václavském náměstí. Dnes se v demonstracích pokračuje.

Zatímco dříve se konaly protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi, na kterého padala vejce, dnes se lidé bouří proti premiérovi. V den, kdy si připomínáme výročí Sametové revoluce, počátek převratu, při kterém skandovali lidé „Máme holé ruce“ a dávali květiny Státní bezpečnosti, házíme kytice z Albertova do koše.

Ještě ve čtvrtek se na demonstraci objevil transparent se šibenicí a s nápisem „Mafie patří na šibenici, a ne do vlády.“ Pořadatel akce se od takového způsobu protestu distancoval.

Babiš dnes přijel položit květiny na Albertov už krátce po půlnoci. Podle jeho slov proto, že odletěl za synem do Švýcarska. Lidé, kteří přišli protestovat, však květiny vyhodili. Stejně tak to udělali s kyticemi od Zemana a od předsedy hnutí SPD Tomia Okamury.

Fašisté se bouří, píše Ovčáček

Obě události, jak šibenice, tak květiny v popelnici však ve výsledku nemají šanci přinést žádné rozumné řešení. Jediným, komu tyto činy mohou nahrát do karet, jsou Babiš se Zemanem, který se premiéra opakovaně zastává. A tohle určitě není to, po čem protestující touží.

Jiří Ovčáček už ostatně nastalé situace rychle využil. K oběma událostem přidal na sociální sítě vyjádření. „‪Čeští fašisté na podzim roku 1938 svrhli sochu TGM, v roce 2018 ničí pietní akty a vyhrožují šibenicemi. To vše za podpory novinářů a části politických stran,“ napsal na svůj facebookový profil. Jen na Facebook připojil Ovčáček o těchto událostech už devět statusů.

Screenshot facebooku Jiřího Ovčáčka

Jak je vidět, podobná jednání sama vkládají slova do úst jak mluvčímu Ovčáčkovi, tak také Zemanovi, premiéru Babišovi nebo i Tomiu Okamurovi.

Výsledkem akcí pak není nic jiného než antipatie k těmto organizovaným protestům, které pravidelně nahrávají spíše protistraně. Namísto maximálního zisku tak nakonec může být přínos protestů nulový.

Současně se také pak špatně vyvracejí slova o fašizující se společnosti, jak píše například pan mluvčí. Mimo to takové činy jen prohlubují propast mezi dvěma názorovými tábory. To vše nakonec vede k nemožnosti vést smysluplný dialog.

Tím se však nikdo Babiše nezastává. Nově vzniklá kauza s Andrejem Babišem mladším je závažné obvinění a případ Čapí hnízdo hovoří do značné míry sám za sebe. Rozhodně tedy má smysl vyjádřit nesouhlas, avšak civilizovaně.

Proto by bylo lepší poučit se z minulosti a protestovat opět tak, jak se protestovalo před devětadvaceti lety. Sametově.

Anna Halamová
Anna Halamová (Články)
Studentka žurnalistiky na FF UP. Miluje bizár a zajímá se především o politiku.
  1. Petr Kaminsky | 17.11.2018 v 20:54 | Odpovědět

    Xmichu! Aktivismus ma misto ve verejnem zivote. A je smutne, ze to nechape aktivistka za prava zvirat Halamova. Kdyby se clovek furt ohlizel, jestli nekomu neslapne na kuri oko, neudela nic. S timto konkretnim krokem sympatizuju. Babis jako exponent byvaleho rezimu tam nema co delat. To uz tam muze klidne prijit Milous Jakes. Je to jakoby se na pohrbu obeti vrazdy objevil jeji vrah. K tomu “civilizovanemu” protestu se da rict, ze je to nesmysl. Presne tohle si preji lide jako Zeman, Babis a Ovcacek. Na sprostotu se neda reagovat slusnosti.

  2. A tak se I kvetiny dockaly ,ze jsou Dnes Fasistky, homofobni rasistky a ja nevim ,co vsechno jeste.Jo a taky diskriminuji, proto musi byt zniceny do popelnice. A staveni sibenin a nacisticke nasilne prepady nevinnych jsou zase v mode…

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*