Nejnovější

Zeman má cukrovku. Teda nemá. A jak je to s rakovinou?

Svatopluk Bartík, radní ze slovenské provincie na jihu Moravy (Brna), rozpoutal v úterý na internetu hyperbolickou debatu o zdravotním stavu Miloše Zemana. Ve svém příspěvku uveřejněném na Facebooku tvrdí, že dosluhujícímu prezidentovi republiky zbývají kvůli rakovině poslední měsíce života. Zdroj ale neuvedl. A tady se to začíná komplikovat…

Zcela přirozeně se na Bartíkově profilu strhla bitva mezi Zemanovými příznivci a odpůrci. Frontovou linii však na obou stranách drasticky posílilo až vyjádření hradního mluvčího, který si místo tiskovky napsal statusek na Twitter.

Ovčáček je lidský odpad. Bartík je podle Ovčáčka lidský odpad. Bartík je tedy Ovčáček.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsme tedy svědky klasické hradní strategie, která je natolik užitečná, že ji začali používat i další politici. Všechno je to lež, kampaň, podáme trestní oznámení a hotovo! A aby to nestačilo, ten Bartík je navíc bývalým poradcem B. Sobotky!!!§§

Abychom však nesedali každému facebookovém vyjádření na lep, musíme přihodit i vyjádření Miloslava Kalaše, ošetřujícího lékaře prezidenta, který všechna tato údajná fakta, jak by řekl Ovčáček, dementuje. Stačí to však? Kalaš (společně s Lubomírem Nečasem a Tomislavem Švestkou) je Zemanův dlouholetý přítel a výletní kamarád do Číny. Nečas je zase členem SPO. Nakolik tedy můžeme věřit třem kamarádům, kteří ve věci zdravotního stavu hlavy státu nahradili dlouhodobě zavedené lékařské konzilium složené ze špiček ve svém oboru? Zeman kromě toho podstoupil CT, které údajně nic neobjevilo. Přesto se Hrad jeho zveřejnění pasivně brání tím, že jej i přes svůj slib médiím prostě neposkytl. Prezident se veřejně přiznal k cukrovce, jejíž léčbu dlouhodobě ignoruje. Důkazem toho je i rozvinutá neuropatie. U lidí s podobnou anamnézou se velmi často rozvine právě zhoubný nádor  slinivky břišní.

Zemanovi předchůdci a vrstevníci

Když byl prezidentem Václav Havel a po něm Klaus, o obou pánech a jejich zdravotních stavech se vědělo vše, na co se média ptala. Proč tedy Hrad, kterému se ta možnost přímo nabízí, nesvolá tiskovku a neodtajní lékařskou dokumentaci svého pána? Kritiky by to umlčelo, podporovatelé by se mohli hrdinsky poplácat po zádech a možná by z toho vzešlo i pár procent do následujících voleb. Nebylo zatajování zdravotního stavu hlavy státu něco, čeho jsme byli svědky v bolševických režimech? Není to jen relikt, který nám zůstal z dob první republiky? Vzpomeňme i na kampaň před posledními prezidentskými volbami, kde byl zdravotní stav Karla Schwarzenberga jedním z argumentů, proč jej nepodpořit při cestě na hrad (v tomto ohledu je Ovčáčkovo osočování Bartíka ze snahy ovlivnit volby mírně řečeno nefér).

Ještě složitější je to při srovnání Zemana s jeho vrstevníky, jako je současný ministr financí Ivan Pilný, filozof Václav Bělohradský, ale také herec Michael Douglas a další řada žijících (a zachovalejších) osobností. Opravdu lze přehlížet vzezření současného prezidenta, které už opravdu není jen dílem šikovných fotografů zachycujících hlavu státu ze špatných úhlů v nevhodných momentech?

Níže uvedený záznam doporučujeme pustit od 6. minuty.

 

Vzhledem k tomu, kolik fabulací už z Hradu vzešlo (když cukrovka odešla, tak prostě odešla, a když je článek vlevo dole, tak je prostě vlevo dole), nebylo by zdravé kriticky nahlédnout i na současné mlžení ohledně prezidentova stavu? Samozřejmě se nabízí argument, že Zemanovy vnější projevy jsou dílem únavy z běhání na běžkách. Jak si ale vysvětlit, že například takový Mick Jagger, který je ještě o rok starší než Zeman, dokáže stále vést aktivní kariéru hudebníka a rockového guru, a to i přes fakt, že celý svůj život… jak to jen říct… sjížděl lajny bělejší než arktický sníh?

Je to temné. Může to být ale ještě temnější?

Tohle už není jenom další z výstřelů na jednoduchý cíl, kterým je bezpochyby Zeman se vším tím bizárem okolo. Bez okolků se zde vede morbidní diskuze o tom, zda je výhodné postavit do čela státu člověka zdravotně podlomeného. Vnější příznaky nelze donekonečna odklánět bezduchým a bezpodnětným popíráním ústy prezidentského mluvčího. Pokud Hrad nepředloží Zemanovu zdravotní dokumentaci, nutně to neznamená, že má prezident rakovinu. Zároveň to ale nevyvrací ani domněnku, že mu “zbývá rok, maximálně dva”.

Udrží-li hradní parta v čele s Mynářem, Kellnerem a Ovčáčkem lidového prezidenta u moci, se ostatně dozvíme už v lednu, a do té doby se může stát ještě mnoho věcí. Rakovina, která podle hradu není a nikdy nebyla, může přijít a zase klidně odejít stejně jako cukrovka. Stejně tak může odejít i Zeman. Ať už po svých zpátky na Vysočinu, anebo nohama napřed do koněspřežného dostavníku taženého za státního smutku Prahou. My v redakci nepřejeme nikomu nic zlého. Stejně tak si ale nepřejeme, aby byla vzpomínka na současného prezidenta poznamenána grandiózním schizmatem, že během vykonávání úřadu zemřel na nemoc, kterou vlastně nikdy neměl. Byl by to sice konec čistě zemanovský (a jemu by to už ostatně bylo jedno), ale ne konec, jaký si všichni potají tak trochu přejeme. Ten totiž musí přijít ve volbách.

Tohle vyprávění zakončíme v duchu celého článku – morbidně

Článek 66. Ústavy: “Uvolní-li se úřad prezidenta a nový ještě není zvolen či nesložil slib, či nemůže-li prezident ze závažných důvodů svůj úřad vykonávat, a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí (…) předsedovi vlády.”

Kdo bude předsedou vlády?

Daniel Galuszka
Daniel Galuszka (Články)
Student žurnalistiky na FSV UK (předtím FF UP), zakládající člen Houpacího Osla, nepopulární spisovatel, špatný publicista a neznámý scénárista. Občas dělá facebooky, jinak je jeho hřištěm Pískoviště.
  1. Petr Kaminsky | 10.11.2017 v 20:53 | Odpovědět

    Takze nezbyva nez doufat, ze v krajnim pripade nebude schopen vykonavat svou funkci ani predseda vlady.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*