Nejnovější

Velké předvolební vzpomínání 1

zdroj: facebook ČSSD

SUMÁŘ. Čtyři roky jsou v politice vždy krátká předehra k vypuštění volebních klipů. Co se během nich odehrálo v našich luzích a hájích? Připravili jsme pro vás třídílné shrnutí toho nejdůležitějšího, čím si naše parlamentní i neparlamentní strany prošly. 

Je krátce po volbách 2013 a na zámku v Lánech se potkává skupinka členů sociální demokracie se svým největším Guru – Milošem Zemanem. Ten v Lánech sedí zhruba půl roku, a tak má ještě v živé paměti objímání stromů na Vysočině, Martin Nejedlý si teprve dovybavuje kancl a Vráťa Mynář se ještě neoženil s Alex. Mluvčího tehdy ještě dokonce nedělá Jiří Ovčáček, ale dnes již historií zapomenutá Hana Burianová (Ovčáček dokvačil až v prosinci). Nevalný volební výsledek ČSSD přivádí Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce vyjednávat s hlavou státu o nové politické situaci. Chystá se odstřel Bohuslava Sobotky a vyvrcholení války dvou frakcí uvnitř strany (mezi pučisty nechyběl Milan Chovanec, který je nakonec práskl, nebo Jiří Zimola). Redaktoři České televize však postupně komplot odhalili a úpěnlivé lhaní Michala Haška v přímém přenosu vstoupilo do dějin. Šlo o malou pozvánku na to, jak to bude další čtyři roky vypadat.

Sociální demokraté a strmý pád na dno

Jen málokterá vládní strana se stihla totálně zdiskreditovat tak jako ČSSD. Má, pravda, skutečně početnou členskou základnu, takže je čistě matematicky větší šance, že se v ní nahromadí banda pošuků, ale zrovna u česanů dochází k porušování všech základních matematických pouček. Po nezdařeném puči se Mihály se Škromachem očividně rozhodli, že svým chováním ČSSD zničí. Nasadili těžký kalibr. Hašek trollil z pozice hejtmana jižní Moravu, pořídil si na PR Parlamentní listy a nejvíc nejlepší mluvčí mu svého času dělala lobbistka Jana Mrencová pod pseudonymem Lucie Proutníková. Hašek se také nezapomněl přivítat s Nočními vlky, což je banda ruských nácků na motorkách. Dnes už hejtmanem není. Dělá koncipienta a sedí v zastupitelstvu jako řadový člen. Zdeněk Škromach se stejně jako část spolustraníků vezl na vlně antiuprchlické hysterie a zároveň dělal do youtuberingu, když vysílal hovory od bazénku a zapaloval ohně. Už není senátor a dělá na Úřadu práce.

Skutečně lahodnou kapitolou pro ČSSD byl ministr školství Marcel Chládek.  Kromě geniálního nápadu na povinnou maturitu z matematiky přišel s dalšími inovacemi – tablety prvňákům, kteří ještě neumí psát, nebo rušení humanitních oborů. Jako jeden z top aktů bych připomenul jeho škodolibou radost nad množstvím neúspěšných maturantů doprovázenou absolutně naivní představou, že to povede k nárůstu zájmu o učební obory. Do dějin ovšem vstoupí Marcel především svým bojem s dětskou obezitou. Byl to právě on, kdo začal s přísnou regulací nápojů a sladkostí ve školách, a dokonale tak držel restriktivní politiku vlády. Marcel skončil tak, jak si zasloužil. Ponížen. Provalilo se, že mlátil podřízené, měl oplzlé poznámky na sekretářky a tak nemohl jít nikam jinam než… k SPO. Všechno do sebe zapadá.

Jelikož by sociální demokraté sami vydali na dva články, tak už jen skutečně rychle: Jaroslav Foldyna, který miluje Noční vlky a kožené oblečení, patří mezi takovou tu ruskou pátou kolonu, o které všichni víme, ale zatím je moc směšná na to, aby nás hluboce trápila. Pavlína Nytrová byla ta paní, co čerpala informace o homosexualistech a Norsku z internetu. Nechybělo ani bezpáteřní poklonkování Číně a samozřejmě Sobotkovo slavné odcházení z vlády. Ze které neodešel. Ale mohl! Ale neodešel.

Svobodní na svém písečku a navždy mimo

Svobodní jsou taková banda autistických libertariánů, kteří by sledovali umírat koťátko jen proto, že můžou. Dlouho si brousí zuby na sněmovnu, ale zatím se mohou hádat tak akorát mezi sebou. Jejich zarytý antiEU postoj vždy dokonale zaručovala účast předsedy Petra Macha v europarlamentu, kde živil několik náměstků. Mezitím se mu ve straně spustil krvavý boj o to, kdo autentické pravičáky povede těsně k hranám tří procent ve volbách. Nejhlasitější kritici? Petr Hampl a František Matějka. Oba narazili na věrnost základny Machovi. Hampl se již v té době kámošil s Martinem Konvičkou, a tak se dali definitivně dohromady. Matějka nějaký čas blogoval o zlé EU, aby nakonec stanul v čele strany, která má vystoupení EU v názvu a kterou finančně podporuje majitel pražských nevěstinců. Do fáze ad absurdum dotáhl libertariánství Vít Jedlička, který si v srbské bažině vyhlásil stát, a od té doby o něm nikdo neslyšel. Mach skončil jako europoslanec a my tak nějak doufáme, že ti kluci z OVB konečně dají pokoj.

Soudruzi vpřed!

Stálice naší politiky. Posledních už takřka 70 let. A moc se nezměnili. Zatímco Marta Semelová, zarytá stalinistka, vyhrává soudy o výroky směrem k Miladě Horákové, do mediálního prostoru se dere ideolog strany Skála, který podle svých slov vítal bratrská vojska v osmašedesátém. Třešničkou na dortu je samozřejmě Zdeněk Ondráček. Tento předobrý komunistický fízl mlátil studenty při demonstracích v roce osmadevadesátém. Dnes je hlavní politickou spojkou s českými občany, kteří bojují za povstalce na východě Ukrajiny. BIS by si na něj mohla posvítit, kdyby si ho soudruzi neprotlačili do kontrolního orgánu BIS. Mňamí, co?

Pokračování přineseme zítra.

Jakub Mikel
Jakub Mikel (Články)
Kryptosluníčkář, někdejší šéfredaktor a ostentativní metrosexuál. Je student žurnalistiky na FF UP. Trpí utkvělou představou, že je vtipný.
  1. Petr Kaminsky | 18.10.2017 v 11:01 | Odpovědět

    No konecne! Zas trochu britkeho humoru. Skoda ze sem nechodi (a nectou to) lide, kterym by to, kdyz uz neotevrelo oci, tak aspon rozsirilo obzory.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*