Nejnovější

Eva Lebedová: Role médií bude zásadní. Před volbami se hraje o všechno

zdroj: screen z ČT

Politoložka Eva Lebedová je odbornice na politický marketing. V rozhovoru analyzuje vládní krizi především se zaměřením na Andreje Babiše a jeho krizový marketing a komunikaci.

Pro úplný obrázek doporučujeme i předchozí část rozhovoru, která byla pořízena před vládní krizí a nabízí tak možnost ke srovnání.

Jak se proměnil marketing Andreje Babiše v reakci na vládní krizi, prapůvodně vyvolanou nejasnostmi kolem financování korunových dluhopisů?

Na to, abychom z toho byli schopni vyvodit ucelené závěry, uplynula ještě příliš krátká doba. V podstatě ale šlo o krizovou komunikace, kdy byl nucený reagovat na průběh událostí. S výjimkou kauzy Čapí hnízdo to bylo poprvé, co musel dlouhodobě čelit mediálnímu tlaku. Je to poprvé, kdy ho vnímám v určité mediální defenzívě, kdy byl narušen jeho dlouhodobě pozitivní mediální obraz. Navíc se nyní rozbíhá intenzivní předvolební doba, kdy se budou vyhrocovat konflikty. Bude zajímavé sledovat, zda se  jeho mediální obraz bude nadále zhoršovat a jestli budou nadále otevírána témata, která pro něj nebudou příznivá.

Defenzivní Andrej Babiš

S tím souvisí fakt, že vznikají nové projekty které se na Andreje Babiše kriticky zaměřují…

Je zřejmé, že nyní je toto úsilí koordinované, a je poměrně logické, že je snaha podobné kauzy zveřejňovat před volbami. V tomto ohledu je to naprosto pochopitelné a Andrej Babiš se k tomu musí umět postavit. Má za sebou velice kvalitní PR team, takže má možnost účinné obrany, možnost ukázat tu druhou stranu, nikdo mu v tom nebrání. Nemá ani zablokovaný přístup do médií, ba naopak. Možnosti tedy má a volič si to bude muset sám vyhodnocovat. Výsledek tohoto vyhodnocování nám pak ukážou volby.

Je možné srovnat aktuální vládní krizi u nás s jinou, tomu podobnou situací ve světě? Často se mluví o tom, že jinde ve světě by Andrej Babiš musel v politice dávno skončit, poté, co by se objevily nejasnosti spojené s jeho podnikáním.

Určitě by se našly paralely. Nabízí se srovnání s někdejším italským premiérem Berlusconim. I on také dlouhodobě čelil obviněním, dospelo to až k soudním procesům a on přesto zůstával ve funkci. I u něj se upozorňovalo na to, že vlastní média, je mediálním magnátem, což mu dlouhodobě pomáhalo. Berlusconi byl navíc dobrý řečník a dokázal pracovat s italskou veřejností. Tady by se také dala najít jistá podobnosta. Je ale otázka, jestli si chceme brát příklad z italské politiky, která je v evropském kontextu považována za trochu deviantní případ klasické demokratické kultury.

Ze strany Andreje Babiše je jeho komunikace často vedena tak, aby podtrhl, že on je jakýsi mučedník, co se rve za lidi a musí žít v té špinavé politice. Je to  promyšlená strategie? 

V podstatě to zapadá do běžných obranných strategií, ve chvíli, kdy jste vystaveni dlouhodobým mediálním tlakům a přicházejí negativní odhalení na vaši osobu. Pak je jednou z možností tato obranná pozice ve smyslu postavení se do role mučedníka. Druhá možnost je naopak útočná. S ohledem na dostupné informace a zveřejnění nahrávek jeho debaty s novinářem musel volit spíše onu defenzivní strategii.

Druhá věc je, že je tu zároveň poměrně velká skupina lidí, která aféry svých oblíbenců neřeší a přehlíží.

Skupina jeho dlouhodobých sympatizantů to bere jako součást nějaké kampaně proti němu. Ale parlamentní volby nás čekají až za několik měsíců, což je dlouhá doba. Do té doby se ty kauzy nějak posunou, může začít vyšetřování a bude jen na voličích, který příběh jim bude připadat uvěřitelnější.

Chyba premiéra Sobotky

Potvrzuje se to, že role médií je ve vztahu k politice zásadní?

Ta role médií je a bude zásadní, protože je tu období předvolebních kampaní, kdy se hraje o všechno. O to, jestli bude Andrej Babiš premiérem nebo nebude, o to, kdo bude ta vítězná strana, která bude sestavovat vládu. Zároveň proti němu existují závažná obvinění, tak jako v případě dluhopisů. Pokud tyto informace nebudou dotaženy a zveřejněny teď, tak po volbách už bude samozřejmě pozdě.

Nepřijde vám, že opozice není v této věci tolik slyšet? 

To máte asi pravdu. Dlouhodobě zde vystupuje proti Babišovi TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem, poslední dobou se ke kritice přidává i ODS. V projevu bezprostředně po vládní krizi se Petr Fiala vyjádřil, že Andrej Babiš nemůže být v této ani v žádné jiné vládě, což bylo možná trochu překvapující a jednalo se o takové první odvážnější vystoupení ze strany ODS. Takže je to dílem pravda, ale je to i otázka určité politické strategie.

Jak byste zpětně zhodnotila situaci, která se udála na Hradě – oznámení demise, stažení demise a ceremoniál k neexistující demisi vlády ze strany prezidenta?

Události již nabraly jiný spád. Ale viděla bych v tom všem jeden zásadní a problematický moment. Když Bohuslav Sobotka přicházel na Hrad zazněla z jeho úst věta, že se přišel pana prezidenta zeptat, jak vnímá demisi. Zda jako odchod celé vlády nebo jen premiéra. Řekla bych, že to byla strategická chyba, protože tím vytvořil precedent, že se o podobných otázkách dá vůbec pochybovat. Reakce ústavních právníků byla přitom taková, že interpretace je jednoznačná. Ale Bohuslav Sobotka tím do budoucna mohl poněkud oslabit vnímání pozice premiéra.

Barbora Genser
Barbora Genser (Články)
Studentka žurnalistiky a politologie na FF UP. Hudební nadšenkyně, potterhead, dobrodruh a taky trochu environmentalistka.
Kontakt: Facebook

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*