Nejnovější

Vietnamská válka na palubě letadla společnosti United Airlines

Glosa: Asiat David Dao je hvězdou internetu. Pár kapkami krve, vykřičenými hlasivkami a následnou celosvětovou popularitou dokázal snížit hodnotu americké letecké společnosti United Airlines přibližně o 20 miliard korun. Nejspíše jen na chvíli, ale zvládl to.

Lékař David letěl z Chicaga do Louisville zachraňovat své pacienty, ale co náhoda nechtěla, byl vylosován v soutěži Kdo opustí letadlo, tři, dva, jedna, teď. Tuhle skvělou výhru neměl možnost odmítnout, protože čtyři vybraní výherci museli své místo uvolnit zaměstnancům společnosti. A proč? Protože United Airlines se podceňuje a věří, že se jejich letadlo nezaplní a zůstanou tak volná místa pro jejich kolegy. Ani za sýr jim to tentokrát nevyšlo. A to by pasažéři mohli mít sakra drahý sýr, jelikož jim nejprve aerolinka nabízela 800 dolarů a hotelový pokoj za uvolnění jejich místa. Smůla. Tato nabídka nikoho nezaujala.

David zůstal bez zájmu o peníze dokonce i ve chvíli, kdy byl náhodně vybrán. Takže začal boj, který je zcela logický. Aerolinka chce, zubař nechce. Přišli tedy chlapíci z ochranky, kteří by skvěle zapadli do Zimbardova experimentu, a začali jednat. Bum, prásk, řev, třísk, výkřik, plác. Takovou show cestující ještě zaručeně nezažili. Žádná něžnost, žádná úcta, místo toho David končí popotahován po podlaze jako prase připravované na zabíjačku. Jeho obličej je od krve, protože ochranka si nebere servítky, a nezapomíná kvičet. Lidé drží telefony a vytvářejí virály, které za pár momentů oběhnou svět.

Firma vyhrála bitvu, ale ne válku. Lidé na sociálních sítí vrací úder. A úder pravděpodobně vrátí i teď už slavný pan zubař, chystá totiž tiskovou konferenci pro novináře, kde v přítomnosti svých právních zástupců učiní prohlášení. Tohle je pro United Airlines drahý kousek sýra.

Jan Žabka
Jan Žabka (Články)
Zatím stále studuje žurnalistiku na FF UP. Tam také organizuje Studentskou žurnalistickou konferenci. Podle některých se jedná o aktivního blbečka. Prý nesnáší zbytečnosti. Na starosti má celého jednoho Osla.
 1. Eva Gratzinger | 15.4.2017 v 3:39 | Odpovědět

  Pane Zabko, mate to opravdu, ale opravdu spatne. Za prve Dr Dao neni zubar (tedy DDS) ale lekar (MD). Pohrdavy ton s jakym pisete o tom, cim si Dr Dao prosel je trapny a hloupy, a nesvedci o ucte k cloveku, ani k publiku. (Vyrazy jako “nezapomina kvicet”, “par kapek krve”, atd jsou hodne pubescentniho gymnasisty, ne dospeleho tudenta zurnalistiky). Pro Vasi informaci, Dr Dao musel byt hospitalizovan, mel zlomeny nos, vyrazene dva zuby, otres mozku, a je pravdepodobne ze bude vyzadovat rekonstruktivni operaci sinusovek. Je mi lito ze se student Filosoficke Fakulty snizuje k takove urovni jak vyjadrovani, tak zurnalistiky.

  • Jan Žabka Jan Žabka | 18.4.2017 v 7:20 | Odpovědět

   Vážená paní Gratzinger,
   děkuji za komentář, jsem rád, že Vás článek zvedl ze židle, protože přesně tohle je jeho účelem. Jedná se o nadsázku a přirovnání ke způsobu jakým s panem Dao zacházeli členové ochranky a samotná aerolinka, tedy jako s prasetem na porážku. Na studenta mi to přijde přidrzlé a pobuřující, což však nevidím jako problém. Respektuji Váš způsob výkladu.

   Samozřejmě s titulem máte pravdu. Děkuji, opraveno.

   Přeji hezký den,
   Jan Žabka

   • Eva Gratzinger | 18.4.2017 v 22:37 | Odpovědět

    Je mi lito, pane Zabka: mela-li to byt ironie, pak vskutku nebyla prilis vyvedena – bohuzel.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*


Rozhoupali jsme se k nové publikaci. Objevte s námi Svět 3.9 Koupit