Nejnovější

Ekonomičtí migranti a kvóty

zdroj: wikimedia.org

KOMENTÁŘ: O Češích se říká, že mají velice pružnou páteř. A není se čemu divit. I čeština je velmi ohebná. Tak například slova “ekonomický migrant” či “kvóta” měla ještě donedávna zlou mantru a v konotacích předních českých populistů mobilizovala absolventy Vysoké školy života k všestrannému hejtu. Teď tato slova používá Zeman v pozitivním smyslu a zmatené hlavy zažívající kognitivní disonanci raději mlčí a snaží se přehlušit vlastní myšlenky hity Šlágru TV. 

V souvislosti s novou ekonomicko-migrační vlnou budeme mluvit o pracovnících z Ukrajiny. V posledních týdnech se v médiích objevují zprávy o tom, že mají čeští zaměstnavatelé problém s naplněním pracovních míst. I přes to že je v Czechii asi 116 tisíc lidí na podpoře a celkově 390 tisíc nezaměstnaných, nutně to neznamená, že by se měl počet 135,5 tisíců volných pracovních pozic nějak významně snížit. Mnoho nemakačenků zkrátka nemá kompetenci, jsou nějakým způsobem fyzicky postižení anebo se jim zkrátka nechce robotovat za 12 tisíc. Zato pro Ukrajánka je to hotové jmění.

Porovnejme čísla. V současné době je v českých detenčních zařízeních necelá stovka zadržených migrantů. Od začátku opatření (17. 5. 2015) jich policisté zadrželi dohromady okolo 3,8 tisíc. A to nutně všichni z nich ani nebyli ze Sýrie. V jejich rovině se také nemálo hovořilo o ekonomické migraci a při takových řečech pak vzduchem lítaly šibenice. Když ale tuhle Zeman popustil uzdu svému jazyku a hovořil o nutnosti přijímat více ekonomických migrantů, zavládlo ticho jako po pěšině. Ono se není čemu divit. Zaprvé takto Miloš hovořil na konferenci u kamarádů v Ruském Královohradeckém kraji, zadruhé mluvil v této souvislosti o bratrech Srbech, Rusech a Bělorusech a zatřetí tvrdil, že se jedná o krátkodobé řešení. V budoucnu mají totiž lidskou pracovní sílu nahradit roboti. Fakt. A co udělají oni Ukrajinci, jež se zde mezitím zabydlí? Samozřejmě si uctivě sbalí kufry a odejdou zpátky do Užhorodu. Takže ve finále je vlastně jedno, jestli president dští síru na příliš nízké (!!!) kvóty. Jednou je to hlava státu, takže se všichni uklidníme a budeme souhlasně přikyvovat. Ostatně ne poprvé, ne naposled.

Aby bylo jasno. My proti Ukrajincům nic nemáme. Snažíme se jenom ukázat fakt, že mají některá slova konotaci otáčivou jako korouhev. Závisí jenom na tom, kdo a v jakém kontextu je pronáší.

Samozřejmě, nabízí se i argument, že na rozdíl od Syřanů mají naši slovanští bratři stejnou víru a kultůru. Zaprvé jsou pravoslavní a zadruhé jsme my veskrze ateističtí, takže je to blbost. Každý rozumný člověk ale ví, že v ukrajinské komunitě nemohou vzniknout ghetta, které si budou po několika generacích nárokovat právo na prosazování některých svých zvyklostí. V takovém případě doporučujeme zase návštěvu Karlových Varů – ono už je asi jedno, jestli je všude azbuka nebo nějaké blízkovýchodní písmo. Jenže pořád nemůžeme přestat ignorovat fakt, že muslimové zde přicházejí znásilnit naše ženy a matky. Jelikož v Česku dochází asi ke dvěma znásilněním denně, má v pravdě ta osmdesátka zadržených v detenčních táborech velice nabitý program. A tak dále.

Jsme rádi, že uprchlická krize přestává pomaličku rezonovat společností. Stejně jako každý nafouknutý problém ji vždy vyřešil jen čas. Apokalypsa se nekoná, všichni pořád mluvíme česky a předpovědi, které lišáčtí a populističtí nostradámové předkládají každý rok, se zase vzdálily na datum “jen počkej za pár let!”. Jestli bude v našich fabrikách pracovat Čech, nebo Ukrajinec, je nám naprosto jedno. Jediný černý mráček se skrývá v otazníku, zdali by zaměstnavatelé neměli bilanci zaměstnanosti zvýšit právě nárůstem platů. Koho tedy Zeman kryje? Zaměstnavatelskou lobby, nebo ty ubohé, bídou zdevastované Ukrajince, kteří vidí Česko podobně jako Syřané Německo?

Daniel Galuszka
Daniel Galuszka (Články)
Student žurnalistiky na FSV UK (předtím FF UP), zakládající člen Houpacího Osla, nepopulární spisovatel, špatný publicista a neznámý scénárista. Občas dělá facebooky, jinak je jeho hřištěm Pískoviště.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*