Nejnovější

Politická korektnost: Babiš ojebal stát a Sobotka svou imidž

Foto: Twitter ODS

POZNÁMKA: Podle premiéra Bohuslava Sobotky ojebal Andrej Babiš Českou republiku. Sobotka, vystupující spíše jako distinguovaný politik, vyrazil dech jak příznivcům, tak kritikům. Proč? A je to vážně takové překvapení?

Nejprve je třeba se podívat, v jakém kontextu k prohlášení o „ojebání“ došlo. Sobotkův koaliční partner a nejspíše největší soupeř v nadcházejících podzimních parlamentních volbách čelil mediální smršti. Novináři se snažili poukázat na nesrovnalosti ohledně korunových dluhopisů, které před lety vydal Agrofert, a které nakoupil jako jediný Andrej Babiš. Mediálním vrcholem celé aféry byl Babišův výstup v České televizi, konkrétně v reportáži Reportérů ČT. Jeho arogantní prohlášení o tom, že nemusí nikomu ukazovat své příjmy doplnil krátkou formulí:”Sorry jako”. Z těchto dvou slov se během několika hodin stal na sociálních sítích fenomén. Hashtag #sorryjako se šířil mezi Babišovými kritiky Twitterem jako lavina. Z poměrně zásadního problému se stala legrace. Ačkoliv si hashtag udržel konotaci mírně negativního hodnocení, původní význam se při masivním nasazení do všech situací lidského konání ztratil. Přesto, každý si při jeho použití stále vybavoval tvář Andreje Babiše. Vicepremiér tak získal reklamu zadarmo. Jeho PR oddělení toho pochopitelně samo využilo.

Vulgaritou proti zdi

Sobotka byl nucen na celý případ dluhopisů reagovat. Zvolil proto buď on sám, nebo někdo z jeho týmu, ostrou rétoriku na platformě, která snese leccos.


Politicky nekorektní prohlášení pak přeci jen zmírnil.

Přesto prohlášení zafungovalo, většina médií se jím více či méně zabývala. Jelikož vládní koalice funguje dál, lze spekulovat, že způsob kritiky Babišova jednání byl v konečném důsledku myšlen jinak. Babišovo #sorryjako mizelo ze sítí a začaly jej nahrazovat nejrůznější humorné variace na Sobotkovo prohlášení. Velmi často se objevovala fotomontáž na motiv z filmu Pelíšky.

Politicky nekorektní a bezzubá kritika

Sobotkovo politicky nekorektní prohlášení je zajímavé z několika úhlů. U politika zavedené strany, který navíc zastává post premiéra, se v rámci společenské i politické korektnosti očekává určitá forma komunikace. Sobotka však místo otevřené kritiky na tiskové konferenci zvolil taktiku, která je daleko účinnější. „Už od 19. století spolu politici bojovali nějakými sloupky a články v novinách a snáz na sebe útočili doma u psacího stolu, než když se setkali tváří v tvář,“ připomněl v rozhovoru pro Houpacího Osla mediální teoretik Daniel Bína. Z mediálních přestřelek se boje přesouvají na sociální sítě. S nimi se mění i jazyk. Pokud papír snese vše, pak sociální sítě představují naprosto bezbřehou platformu. Navíc jsou si na sítích „všichni blíž“. Sobotkovo ostré vyjádření způsobilo vlnu satirických reakcí nejen kvůli běžnému a decentnímu Sobotkovu vystupování na veřejnosti, ale také faktu, že politicky nekorektní slovo použil „zavedený politik“. Zatímco Babišovi část veřejnosti stále věří, že není politik, uvěřit podobnou pózu Sobotkovi, který zasvětil straně mládí, je nemožné. Sobotka nemůže používat „jednoduchý Trumpův jazyk“, jelikož mu tento jazyk nepřísluší.

Jakub Mikel
Jakub Mikel (Články)
Kryptosluníčkář, někdejší šéfredaktor a ostentativní metrosexuál. Je student žurnalistiky na FF UP. Trpí utkvělou představou, že je vtipný.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*