Nejnovější

Kdo může za nenávist ve společnosti? Všichni!

KOMENTÁŘ – Proslov Meryl Streep na předávání Zlatých globů se stal na pár hodin virálem. Herečka se opřela do Donalda Trumpa bez toho, aniž by kdy vyslovila jeho jméno. Celý sál až na Mela Gibsona a Vince Vaughna tleskal a ronil slzy dojetí. Nenávist dostala za uši. Jak? Další porcí nenávisti.

Největšími trendy roku 2016 byly podle nezávislého think-tanku Rocking Donkey: Bubble tea, Lady Dee a boj proti elitám a politické korektnosti. První dva body by jistě stály za zmínku, ale nechme je nyní spát, jelikož oba způsobují rakovinu a problémy s míchou. Držme se boje proti politické korektnosti a elitám. Na těchto konceptech si staví politiku celá řada osobností po celém světě (kromě Severní Koreii, která je zároveň nejlepší Korea). Donalda Trumpa vynesla tato rétorika až do křesla emerického prezidenta (pokud ho do inaugurace nezastřelí žárlivka Hillary). U nás se tím ohání kde kdo a Houpací Osel již intenzivně pracuje na tom, aby rozkryl alespoň to, co přesně u nás znamená politická korektnost. Boj proti elitám je však fenomén vskutku oblíbený. Je zajímavé, že obecně proti elitám brojí autentičtí pravičáci. Nejspíš proto, aby se také dostali k lizu, který okupují zlotřilí neomarxisti. Mezi elity obecně údajně patří novináři, neziskovky, umělci, feťáci a sluníčka. Jelikož poslední dvě kategorie lze jen velmi těžko uchopit, proto se budeme držet pouze novinářů a umělců (neziskovky vem čert). Právě tyto dvě skupiny spolu ještě s cizinci označila Streep ve svém projevu za ty, do kterých se budoucí prezident a jeho přívrženci v poslední době nejvíce strefovali.

Ona je…

“Jedno představení letos mě ohromilo. Zaseklo mi do srdce háky,” řekla Meryl Streep na ceremonii udělování cen Golden Globes. “Ne proto, že by bylo dobré, nic dobrého na tom nebylo, ale bylo efektivní a vykonalo svou práci. Byla to ta chvíle, kdy osoba, jíž jsme požádali, aby zasedla v nejrespektovanějším křesle naší země, napodobovala invalidního reportéra. Někoho, kdo se mu nemůže rovnat, co se týče výsadního postavení, moci a schopnosti se bránit. Zlomilo mi to srdce, když jsem to viděla, a pořád to mám v hlavě, protože to nebylo ve filmu, bylo to ve skutečnosti,” hovořila emotivně Streep. V zásadě proti takovému proslovu nelze nic namítat. Silné poselství o tom, že budoucí americký prezident je obyčejný buran a morální prase. To už se nějaký pátek ví. Ostatně, i Trumpova reakce byla směšná a ubohá.

Na svém Twitteru uvedl, že Maryl Streepová je “jedna z nejpřeceňovanějších hereček Hollywoodu” a že ho kritizuje, aniž by ho znala. “Ona je…” končí svůj tweet budoucí prezident. Reakce dospělého muže a státníka, který navíc dostane přístup k jadernému arzenálu. Srovnáme-li úspěšnost obou, tak Streep má na kontě řadu ocenění za práci (byť taková Mamma Mia byla prostě totální kravina, ať si to zkoušíte ogejšlit sebevíc) a Trump zatím několik bankrotů.

Když si neodpustíte povýšenost

Tady bychom mohli ve chvále Streep skončit. Této povedené části proslovu totiž předcházel úsek, který tak důstojně nepůsobil. V narážce na Trumpovy výroky k cizincům Streepová totiž prohlásila, že “Hollywood je plný cizinců a lidí, kteří přišli odjinud. Když je všechny vyhodíme, budete se moci dívat jenom na fotbal a na bojová umění, což není umění,” řekla herečka. Můžeme si zajít do vinárny, objednat si Chardonnay a rozjet debatu na celý večer o tom, co je nebo není umění a zda je skutečně zrovna Hollywood producentem toho echtovního umění. Pointa se ukrývá v tom, že Streep implicitně pohrdá těmi, kteří sledují fotbal nebo bojové sporty. To jí asi zakázat nemůžeme, ale jak potom působí kritika Trumpova výsměchu handicapovanému? Přesně podobná prohlášení vyvolávají efekt padajícího exkrementu. Pokud jste umělec na svém ezoobláčku v šatech, které někteří chudší neuvidí ani ve výloze, a říkáte jim, že jediná jejich zábavu po dlouhém dni v práci není umění a teda asi vlastně nejsou…co přesně nejsou?…tak ty lidi zákonitě naštvete. To je axiom. Frustrace se musí nějak vybít. Bum, najdu si slabšího a vybiji se na něm. Kdo je v současné hierarchii níž než já, plebsoidní občan jůesej? Jo, ten člověk, co není občan jůesej. Bum, a už je tu oranžový maník, který chce stavět zeď proti Mexikánům. Asi by mě nenapadlo, že zrovna já vytáhnu na světlo politickou korektnost, ale pokud má systém politické korektnosti fungovat tak, aby nestereotypizoval jednotlivé rasy, kasty, gendry a whatever, tak se musí v první řadě vztahovat na všechny. Takže dokonce i ten Američan, který si myslí, že Warhol je nějaká limča, by neměl být terčem urážek jen proto, že neocení vyšší umění. Pokud budeme sami pohrdat někým, kdo pohrdá jiným (a nemluvím teď o otevřené rasové nenávisti), tak nikdy nemůže vzniknout dialog.

Jakub Mikel
Jakub Mikel (Články)
Kryptosluníčkář, někdejší šéfredaktor a ostentativní metrosexuál. Je student žurnalistiky na FF UP. Trpí utkvělou představou, že je vtipný.
 1. Neřekl bych, že “Streep ostentativně pohrdá těmi, kteří sledují fotbal nebo bojové sporty” – jenom tvrdí, že to není umění, což není. Umění je většinou chápáno jako film, literatura, malířství, … a až na pár exaltovaných sportovních moderátorů by se s tím jistě shodli i sportovní fanoušci. Prostě je to něco jiného.

  Já jsem v tom pohrdání neviděl.

  • Jakub Mikel Jakub Mikel | 12.1.2017 v 12:35 | Odpovědět

   Dobrý den,

   omlouváme se, kvůli technickým potížím se nám pár hodin po publikování článku nahrála stará needitovaná verze textu. V současné době by měl být článek v požadovaném znění.

   S pozdravem

   Jakub Mikel

   • Nereklamuji článek, polemizuji s názorem :)

    • Jakub Mikel Jakub Mikel | 15.1.2017 v 11:38 | Odpovědět

     Je mi to jasné, ale právě konečné úpravy v zásadních místech textu jeho význam trochu posouvají. Právě ostentativní pohrdání jsem po poradě s editory upravil na implicitní, které spíše odpovídá realitě. Fotbal a bojové sporty mají určité konotace ke zjednodušenému pohledu na “nekulturní společnost” a použití těchto sportů jako toho jediného, co zbude ke sledování po vyhnání cizinců vyznívá dosti pohrdavě. Navíc, jak jsem v závěrečném znění textu zmínil, je navíc otázka, zda právě Hollywood představuje to skutečné umění a zda by vyhnáním cizinců z Hollywoodu skutečně “zaniklo” umění. :)

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*