Nejnovější

Konec křupanů v Moravskoslezském kraji

Stejně jako ve zbytku republiky proběhly na Moravskoslezsku krajské volby. Po osmi letech nahradil hejtmana Miroslava Nováka ve funkci Ivo Vondrák. Tato dvě neznámá jména mnoha lidem nic neřeknou. Shrnu vám tedy, jak se věci mají a proč je to strašně moc dobře.

Zdroj: facebookový profil Ivo Vondráka

Moravskoslezský kraj je nejzadluženější v celé republice. Někdo říká, že jsou za tím investice, někdo zase, že krajské zastupitelstvo špatně hospodaří. Já přicházím s jednodušším vysvětlením. Miroslav Novák všechno projedl a propil. Obvykle si nedělám legraci z tlustých lidí, ale ve chvíli, kdy někdo svým předvolebním klipem doslova říká, že jsem křupan, tak se budu smát jako křupan a dělat si legraci z lidí stejně jako křupan. Že to Novák výslovně nikde nikdy neřekl? Tak to bychom se asi měli seznámit s jeho předvolebním klipem (opakuji ještě jednou, Novák je ten TLUSTEJ).

Pokud jste po zhlédnutí tohoto předvolebního klipu nezvolali čtyřikrát rituálně Baník p*čo, nenatáhli svojí starý jednu přes tlamu kvůli špatně vychlazenému Ostravaru a nezakousli kus ostravské klobásy před odchodem na směnu v šachtě, pravděpodobně vás to, co jste viděli, moc nenadchlo. Ostatně proč taky. Člověk, který nakládá s veřejnými financemi, neřekne ani půl slova o svém programu (ok, řekl, že potřebujeme vyrazit Prachy z Pražáků, ale jak?!), nezmínil se o situaci krajských nemocnic, nenastínil problematiku zefektivnění hromadné dopravy a podobně. Kde bylo životní prostředí? Kde nedostavěné anebo zfušované cesty? Kde budoucí příliv stovek propuštěných havířů z OKD?

Nechápu, jaký myšlenkový konstrukt se Novákovi při natáčení klipu honil hlavou, ale předpokládám, že to byla sázka na demenci voličů. Kery chachar by nevolil jenogo z nás? Ku*va hlavně ne žadnego inteligenta s těma svyma počitačovyma cypovinama. Bohužel, Moravskoslezsko už dávno není tím místem, které popisoval Deník Ostravaka. Není ani vyzpívané z Nohavicových písní, či Bezručových šachet. Tento kraj je plný inteligentních lidí, kterým došla trpělivost a zvolili si do svého čela…

…Ivo Vondráka.

Když si členové ANO vybírali, který kůň by měl vést jejich kampaň, nemuseli vlastně hledat dlouho. Jejich cílem bylo zejména vymezit se proti Novákovi, což je vlastně docela jednoduchý úkol, pakliže zpolarizujete všechny jeho vlastnosti a vzhled. Před reflektory se dostává zástupce inteligence, profesor, inženýr a kandidát věd, Ivo Vondrák, který je absolventem VŠB-TU a zároveň jejím rektorem. O jeho patriotismu (který je na krajské úrovni docela silnou kartou) není pochyb. O jeho vědeckých úspěších by se dala napsat další celá stránka – pro nás je ale důležité, že se jedná o nadprůměrně inteligentního člověka. Ve svých spotech na facebooku řeší postupně celý svůj program. Na rozdíl od Nováka nehovoří o návštěvě Jablunkova a temnější dobré pálence, ale třeba o odlivu mladých lidí z kraje a co se s tím dá dělat.

Mnozí jistě namítnou, že kandidovat za ANO je sebezničení. Že se jedná o jakési uvržení do temnoty, kdy získáte mandát, o jehož plnění se ve finále stará Andrej Babiš. Že jste pouze loutkou, chudým hercem, který se naparuje a trápí na jevišti, aby se o něm vzápětí už neslyšelo. Já si dovolím možná až příliš důvěřivou myšlenku, když řeknu, že ANO není Babiš a Babiš není ANO. Věřím, že bude Vondrák spolupracovat s koaličními partnery a bude se snažit kraj zlepšit (pro jeho občany). Až čas ukáže, nakolik bylo zvolení džentlmena před řezníkem dobrým rozhodnutím.

Kdo volí koho?

Upřímně, Moravskoslezsko nikdy nebylo krajem, kde by vítězila moudrá rozhodnutí a k moci se zde často dostávaly spíše pochybné subjekty. Kde tedy nastala změna? Bohuslav Sobotka říká, že za neúspěch ČSSD mohou ti voliči, jež jsou s vládou sociálních demokratů spokojení, a proto nemají ambici chodit k volbám. Andrej Babiš namítá, že lidé vidí, co se děje na krajské úrovni, a chtějí změnu. Pravdu mají možná oba politici. Já nevím. Vše mohu empiricky pozorovat pouze zúženou optikou v rámci jednoho města. Jeho název vám neprozradím, ale nachází se v okresu Karviná na polských hranicích. V tomto městě vyhrává ČSSD. Hlasy sbírají i Tomiovi eSPéĎáci, něco spadne lidovcům a ODS taky neodchází s prázdnou. Největším překvapením jsou však hlasy pro Cibulku (následuje krátká odbočující WTF kulturní vložka).

dsc_0114

Nebudu soudit voliče. Veškeré subjekty ve volbách splňovaly náležité podmínky pro kandidaturu, takže mají plné právo na to, účastnit se voleb (a bavit nás svým bizárem). Chci jen ilustrovat, v jaké místnosti například zvítězila ČSSD.

dsc_0113

Jeden může namítnout, že Hogo fogo místnost nevrhá na zvolenou stranu špatné světlo. Já vím, je to jenom zábavné. O co tady jde? Vhodíte obálku a hodíte koulí? Když trefím žlábek, je hlas neplatný? A když dám strike, můžu volit dvakrát? Ne. Ale ve vedlejší místnosti si můžete před anebo po volbách dát pravý zvěřinový guláš a spláchnout ho Radegastem, nebo Ostravarem, bo PIVO… TO MY MÁME RADI

Daniel Galuszka
Daniel Galuszka (Články)
Student žurnalistiky na FSV UK (předtím FF UP), zakládající člen Houpacího Osla, nepopulární spisovatel, špatný publicista a neznámý scénárista. Občas dělá facebooky, jinak je jeho hřištěm Pískoviště.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*