Nejnovější

Francouzský eastern

Zdroj: flashnord.com

Jménem svým i jménem celé redakce vyjadřuji lítost nad smrtí francouzských kolegů ze satirického týdeníku Charlie Hebdo. Novináři byli podle všeho zastřeleni islamistickými teroristy.

Každý už o tom slyšel. Kdo ne, ať zapne televizi, rádio anebo na internetu vyhledá jakýkoliv zpravodajský portál. Útok teroristů si vyžádal 10 až 12 obětí (není zatím upřesněno). Podle všeho byly motivem k masakru protiislámské sarkastické články.

Proč se tak stalo? Kterého civilizovaného člověka napadne pomstít se za urážku popravou? Nevím, jestli to tak přijde jenom mně, ale v poslední době, když zkoumám jakékoliv zpravodajské médium, narážím stále jen na islám, islám a zase ten islám. Tu Islámský stát, tu radikálové, tu teroristé, tu Tomio a kebab. Islám nás provází od seriózní žurnalistiky přes politiku až do temných vod černého a nekorektního humoru. Je ho, jak se říká, plná výkladní skříň.

Můžeme o tom erudovaně diskutovat s emocemi uvázanými za dveřmi, ale dojdeme pouze k tomu, že činy teroristů nelze pochopit. Pokud jsou ještě k tomu z dílny náboženských fanatiků, celá debata se zvrhává a automaticky spěje k jedinému konci. K polarizování společnosti na „multikulti-láskaře“ a „radikály“. Kde je tedy odpověď? Jak zabrzdit rozjetý vlak nenávisti a nepochopení, které jsou ještě přiživovány televizními diskuzemi, články v novinách a satirickými obrázky na internetu? Jestli byla hitem zpravodajství v loňském roce Ukrajina, co to bude letos?

Před masou studentů stojí jako před budoucí vládnoucí generací jedna zásadní otázka. Otázka teologické segregace, kterou za ně nevyřeší „ti nahoře“. I oni sami jimi jednou budou a v tu chvíli se musí spolehnout pouze na své nejlepší vědomí a svědomí. Právě teď se totiž nacházíme uprostřed rozehrané partie šachů, kdy se rozhodne, jaký hodnotový postoj a jaké názory bude mít společnost zítřka, až studenti vymění školní lavice za lavice v poslanecké sněmovně.

Kde tedy hledat řešení? Je nutno poznamenat, že právě teď je naše společnost natlakovaná nesmyslným napětím mezi ateisty, hodnými kamarády křesťany a takzvanými zlými záporáky – muslimy. Toto napětí mi vzhledem k mému dennímu režimu přijde nesmyslné a nevidím jediný důvod, proč se čehokoliv bát. Nevidím ho tedy pouze do chvíle, kdy mě začnou média strašit děsuplnou vidinou zítřka. A daří se jim to dobře. Už ne jen v garážových uličkách internetu, ale dokonce i na webu masových internetových info-žurnálů se dostanu k necenzurovaným záběrům vraždy a to mě dokáže pořádně vyvést z míry. A teď si představte, kdybych byl svobodná panička na kraji čtyřicítky s malým dítětem a prášky na depresi!

(pozn. autora: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/358120-byla-to-reznicina-sli-po-satiricich-popsali-svedci-atentat-v-parizske-redakci.html)

Pokud chceme nějak diplomaticky řešit názory lidí, kteří nás obklopují, nemůžeme se ohánět argumenty typu „tohle je naše země a naše tradice“, i když jsou to bezpochyby pravdivá a šlechetná tvrzení. Mohli bychom to přirovnat k situaci, kdy se dvě děti ve školce přetahují o jednoho plyšáka a obě křičí „to je moje!“. Hračka byla ve školce odjakživa, akorát jedno z dětí si s ní začalo hrát dříve, a tak má pocit, že na ni má větší nárok. Že to moc banalizuji? Určitě! Na tomto příkladu chci totiž jasně transparovat, že přístup společnosti je nedokonalý. Kdyby jedno z těch dvou dětí tomu druhému dokázalo jasně vysvětlit, že se o hračku nemá smysl prát, protože si ji oba mohou užít bez vlastnického nároku, situace by byla vyřešena. Stejně tak i my musíme svůj přístup k situaci ve světě řešit rozkladem ideálů fanatických teroristů, ať už  jsou z řad muslimů či jiných hotentotů.

Na závěr bych chtěl sdílet jednu příznačnou sentimentální tečku, která pramení z mé unavenosti z každodenní situace ve světě. Francie, zůstaň navždy silná!

Daniel Galuszka
Daniel Galuszka (Články)
Student žurnalistiky na FSV UK (předtím FF UP), zakládající člen Houpacího Osla, nepopulární spisovatel, špatný publicista a neznámý scénárista. Občas dělá facebooky, jinak je jeho hřištěm Pískoviště.
  1. Dle mého názoru už je na čase, aby Muslimové pochopili, že Islám sám o sobě v Evropě nikomu nevadí. Vadí nám vraždící vemenohlavové za Islám se schovávající. Moc bych za to nedal, že jim za ta zvěrstva Alláh v nebi nakope zadky. K zamyšlení však jest, že obrovské procento vražících psychopatů se rekrutuje právě z Muslimů – Buddhisté, Křesťané, Hinduisté ba dokonce ani Satanisté tolik psychopatů (v poslední době) neprodukují. Zdá se být i v zájmu Muslimů potírat takové psychouše, kteří staví Islám a jeho moudrost do světla primitivního zvěrstva.

    • Daniel Galuszka Daniel Galuszka | 8.1.2015 v 20:12 | Odpovědět

      Správným řešením zdá se býti dialog, ale ani jedna strana neví, s kým ho vést. Rovněž nevím, jestli je šťastným řešením muslimy u nás perzekuovat, neboť oni to chápou jako omezování osobní svobody. Málokdo si však uvědomuje, že protipól perzekuce opravdu není podpora, či cosi na ten způsob. Ano, klidně nechám kohokoliv prosazovat zákon šária, pokud jej bude prosazovat pouze slovně. Každý je strůjcem svého štěstí a pokud se nějaká žena rozhodne provdat za muslima, v dnešní mediatizované době, pak musí vědět, do čeho, jak se říká, jde. Pokud se někde objeví agrese, či podněcování k agresi, má být potrestán viník a ne komunita.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*


Rozhoupali jsme se k nové publikaci. Objevte s námi Svět 3.9 Koupit