Nejnovější

Šetřete čas při čtení novin

Zdroj: novinky.cz

Čtete tištěné nebo internetové noviny? Máte pocit, že většinu novinek jste už dříve četli? Nic jiného se ve světě neděje? Ale děje, milí čtenáři, ale děje. Jen se o tom nedozvíme…

Novinový analytik by vám mohl říci, že informací je i to, že se o něčem nedočtete. Pokud se ve vašem okolí stalo něco velkého a neobjeví se to v novinách, není to vina opilého poštovního holuba. Není to ani vina redaktora, který si pomyslel, že dané téma by plátek neprodalo. Na vině jsou pravděpodobně ideologie a zájem samotného média. Že se dnes něco takového nemůže stát? Že se to dělo jenom za komárů? Špatná zpráva, přátelé, dostali nás všechny!

Vezměme si například MF Dnes a Lidovky. Co mají tato periodika společného? Obě tiskne společnost MAFRA, která patří malé rodinné firmě zvané Agrofert. Té vládne skromný východňár Andrej Babiš – mimochodem náš ministr financí. Co je na tom špatného? Představme si modelovou situaci. Andrejovi se záhadným způsobem podaří nabourat do karavanu plného dětí a srazit ho z mostu na plující loď odpadků. Ta rázem vzplane a potopí se v malstrómu. Takovou informaci by se nikdo z nás nedozvěděl. Pokud by ale něco takového provedl ministr školství nebo ministr vnitra (ČSSD), najdeme to na titulní straně, na podvalu i zavíráku. Zvláště MF Dnes v tandemu s Lidovkami mají ve zvyku opakovat některé informace dvakrát ve stejném vydání, v několika rubrikách, aby zvídavému čtenáři náhodou neunikly.

Nechci, aby tento článek vyzněl nějak urážlivě či politicky. Neprojevuji své sympatie ani jedné ze stran, ale jako novinář si všímám věcí, které běžnému zraku uniknou. A právě proto jsem si osvojil výbornou dovednost, a to čtení novin do několika sekund.

Co v novinách najdete

MF Dnes a Lidovky: prachy, prachy, Vrbětice, prachy, smrt, ANO, Babiš, léky, skauti, ČSSD a nazdar.

Právo: ČSSD, ČSSD, prachy, léky, Vrbětice, ANO, komáři, senioři, počasí, sport, dělníci a uhlí.

Hospodářky: prachy, prachy… Čte to ještě někdo?

Co je nejhorší

Hned vedle Ivana v zádech a jeho fanatických stoupenců na internetu mě štve jedna věc. I my, skromní pisálci, budeme muset platit účty a hypotéku a může se stát, že nás Veľký brat přinutí, abychom si nevšímali miliardového schodku v rozpočtu, protože „Hej, no čo, sa stáva!“ Mohli bychom totiž dopadnout jako kolegové z Lidovek:

Na závěr si dovolím vypíchnoutjednu kuriozitu, se kterou přišly Lidovky. Rubrika pozitivních zpráv. Je to stejné, jako by naši paralympijští sportovci vyhráli mistrovství světa v krasobruslení v Bulharsku. Povzbuzující, ale nikoho to nezajímá. Osobně se zamýšlím, proč takováto rubrika vůbec vznikla. To je pozitivních zpráv tak málo, že pro ně potřebujeme speciální místo, abychom je náhodou nepřehlédli? Ve skutečnosti je to tím, že negativní zprávy se prostě lépe prodávají. Pozitivní nezajímá 9 z 10 lidí a ten desátý závidí.

Dívejme se na věc s odstupem. Jde přeci o pozitivní jev, že se do světa dostávají také zprávy o úspěchu a štěstí. Sice nás sužuje ebola, Ukrajina, Vrbětice, Ordinace v Růžové zahradě, Zdeněk Troška a Kalousek, ale hej! Někdo na Jihlavsku má sbírku hrnků! A taky v multifunkční hale Gong na Ostravsku proběhla benefiční akce! Dobrý!

Závěrem čtenářům doporučuji, aby za noviny neutráceli a informace čerpali odjinud. Nebo si je alespoň ověřovali. Noviny jsou názorotvorné a je jen na nás, zda chceme, aby naše myšlení ovlivňovaly temné pikle bohatýrů…

Daniel Galuszka
Daniel Galuszka (Články)
Student žurnalistiky na FSV UK (předtím FF UP), zakládající člen Houpacího Osla, nepopulární spisovatel, špatný publicista a neznámý scénárista. Občas dělá facebooky, jinak je jeho hřištěm Pískoviště.
  1. tak tohle je opravdu skvělý článek!
    Já mám rád tištěné noviny i když poslední dobou mám taky dokola pocit, že čtu to samé. S internetem to bohužel není o nic lepší. Už čtu jen sportovní portál http://www.sportyonline.cz a kupuju lidovky. I když Váš popis lidovek je víc než pravdivý.

  2. Hlučísští vojáci 1939 – 1945 na frontách světa. Naším přáním je vzbudit zájem všech generací lidí na Hlučínsku, kterým není osud jejich předků, at˘ padlých, či mezitím zemřelých lhostejný.http://www.hultschiner-soldaten.de/__de/beweggruende.php

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*


Rozhoupali jsme se k nové publikaci. Objevte s námi Svět 3.9 Koupit